Yarın Dünya Talasemi Günü

Malatya İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından “8 Mayıs Dünya Talasemi Günü” dolayısıyla yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, talasemi hastalığına dikkat çekmek ve duyarlılık oluşturmak için çalışıldığı belirtildi.

Yarın Dünya Talasemi Günü Malatya Yaşam-Sağlık

Yapılan açıklamada, “Akdeniz Anemisi olarak da bilinen Talasemi Hastalığı, önemli halk sağlığı sorunlarından birisidir. Talasemi taşıyıcıları sağlıklı bireyler olup, taşıyıcı kişilerin çocuklarının hasta olma olasılığı vardır. Bu nedenle hasta çocuk doğumlarının önlenebilirliği açısından Talasemi Hastalığının tedavisinin pahalı ve zor olduğu ancak Talaseminin önlenebilir bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Kalıtsal bir kan hastalığıdır. Hemoglobin yapımında, ge¬netik bir bozukluk vardır. Hastalık, bü¬tün dünyada görülmekle birlikte, özel¬likle Akdeniz kıyılarında yaşayanlarda rastlanmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 1 milyon 300 bin talasemi taşıyıcısı ve 4 bincivarında da hasta vardır. Türkiye’de talasemi taşıyıcı sıklığı yaklaşık yüzde 2 civarındadır” denildi.

Talasemi hastalık tiplerinin de belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“TalasemiMajor (Hasta Tip), Akdeniz anemisi olarak da bilinir. 3-4 aylıkken başlayan, sürekli kan nakli gerektiren çok ciddi bir kan hastalığıdır. Bu çocuklar kendileri için gerekli hemoglobini yeterli miktarda yapamazlar. Halsizlik, solgunluk iştahsızlık, huzursuzluk, karaciğer-dalak büyümesi sonucu karın şişliği, sık sık ateşlenme iskelet sisteminde değişiklik, yüz ve kafa kemiklerinden başlayarak kemiklerde değişiklik ve tipik bir yüz görünümü ortaya çıkar. Bu hastalar hayatları boyunca düzenli tedavi görmek zorundadırlar. Uygulanan tedaviler zor ve pahalıdır.

Talasemi İntermedia (Hafif Hastalık Tipi), Genellikle bir yaşından sonra tanı konulur. Taşıyıcılar gibi tamamen sağlıklı olmayan, kan gereksinimleri daha az olan hastalığın hafif tipidir. Talasemi Minör ise(Taşıyıcı Tip) bu bireyler tamamen sağlıklıdırlar. Eğer her iki ebeveyn Talasemi taşıyıcı ise her gebelikte yüzde 25 olasılıkla normal, yüzde 50 olasılıkla Talasemi taşıyıcısı, yüzde 25 olasılıkla Talasemi majör çocuk doğabilir. Eğer ebeveynlerden biri Talasemi taşıyıcısı ise doğacak her çocuk yüzde 50 ihtimalle taşıyıcı olabilir.

Bu nedenle anne ve babaların çocuk sahibi olmadan önce Talasemi taşıyıcısı olup olmadıklarını bilmeleri önemlidir. Hamile kalmadan önce çiftlerimizin bir sağlık kuruluşuna özellikle (talasemi merkezleri) başvurarak tıbbi danışmanlık hizmeti alabilirler. Günümüzde hamilelik döneminde de amniyo sentez yöntemiyle doğacak çocuğun talasemi hastası olup olmadığı anlaşılabilmektedir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 187
Bu Ay : 8246
Toplam : 8246

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom