Trafik Sornuna Ne Zaman Çözüm Bulunacak

Trafik haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Karayolları Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Malatya Temsilcisi Mehmet Kutsal, “Terörden daha fazla can kaybının yaşandığı Trafik sorununa daha ne kadar seyirci kalınacak?” dedi.

Trafik Sornuna Ne Zaman Çözüm Bulunacak Malatya Haber

Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti’nde Trafik Haftası nedeniyle basın açıklaması yapan Kutsal, Malatya’daki trafik sorununa değindi. Trafik sebebiyle yaşanmaz hale gelen ve kuralsızlığın kural haline geldiği Malatya’nın daha yaşanılır bir yer olması adına yardım istediğini belirten Kutsal, “Malatya’da sokaklar araba parkı, kaldırımlar arabalardan yürünmez halde, tek yönlü yollar ters yönden gelenlerden dolayı insanları tehlikeye sokuyor, yayalar her yerden karşıya geçiyor, kapalı çarşı ve yeni camii önünde her gün kaza ve insanlar yaralanıyor, ölüyor” dedi.

Malatya’da oto park sıkıntısı olduğunu ve çok katlı evler yapıldığını belirten Kutsal, “Araba koyacak yer yok. Hastaneler, iş merkezleri, süpermarketler otoparksız, insanlar trafik karmaşası yüzünden stres içinde ve kavgacı bir toplum oldu” diye konuştu.

Kutsal açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bizler raylı sistemler, metrolar gibi araç sayısını azaltacak önlemler istiyoruz. Başka illere gittiğimizde yonca yollar, üst geçitler, her semtte otoparklar görüyoruz. Malatya’da bütün kaldırımlar park haline gelmiş, ışıklara ve yay geçitlerine, otobüs duraklarına herkes rahatça park ediyor ve hiç kimse hesap sormuyor. Bu şekilde şehir iyice yaşanmaz hale geliyor. Belediye Ulaşım Hizmetleri ve İl Trafik Müdürlüğü ne iş yapıyor? Biliyoruz ki onlarda canla başla çalıyor. Ancak hiçbir şekilde trafik rahatlamıyor. Öyleyse yanlış giden bir şeyler var. Acilen radikal tedbirler alınarak Malatya araba çöplüğü olmaktan kurtarılmalıdır.

Sayın ilgililerden kendi kullanacağı bir araç ile Malatya’da bir saat trafiğe çıkmalarını arz ediyoruz.

İl Trafik Komisyonu toplanıyor, kararlar alıyor. Yolları tek yönlü yapıyor. Ama tüm arabalar ters yöne giriyor. Kaldırımlara duba takılıyor. Esnaf dubaları söküp, kendine otopark yapıyor. Sokak aralarına, caddelere kamyonlar, hatta tırlar park ediyor. Malatya’da kamyon ve tır parkı yok. Sanayi şehrin içinde kalmış. Şehir merkezinin trafiğini rahatlatacak bir çalışma yok. Çevre yolu projeleri yıllardır tamamlanamıyor.

İnsan olarak kendisini ispatlayamamış bazı zavallılar, arabaya bindiğinde kendini ispatlamaya çalışarak hız yapıyor, zikzaklar yapıyor, saygısızca araba kullanıyor. Bu şekilde kendini ispatlama peşindeki zavallılar nice insanların hayatını karartıyor. Sevgili Malatyalılar üniversite öğrencileri dahi kırmızı ışıkta geçiyor, utanmazca ve sırıtarak bekleyen insanlara bakıyor.

Cesaret saygılı olmaktır. Kurallar insanlar içindir. Eğitim her şeyin çaresidir. Ancak eğitim sadece bilmek değil bildiklerini uygulamaktır. Kuralları en cahil insan bile biliyor. Ancak uygulamıyor. Devletimizin görevi insanların kanunlara saygı göstermesini sağlamaktır. Caydırıcı kanunlarımız ve cezalarımız var ama uygulamada eksiklerimiz var”

Seçim öncesi siyasi partilerin beyannamelerini açıkladığını da belirten Kutsal, ancak hiçbir partinin trafik sorununa eğilmediğini dile getirdi. Kutsal, “Son günlerde parti programları okundu. Hangi parti senede 10 bin kişinin öldüğü, 80 bin kişinin yaralandığı ve en az 6 bin kişinin engelli olduğu trafik kazalarıyla ilgili programlarına ne ekledi? Trafik rehabilitasyonuna ne kadar kaynak ayıracak? Terörden daha fazla can kaybının yaşandığı trafik sorununa daha ne kadar seyirci kalınacak? Vatandaş imdat diyor. Acil önlem istiyor. Biz Karayolları, Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği olarak her türlü çalışmaya hazırız. Çare üretecek bir kurul oluşturup, çaresizlikten kurtulabiliriz” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 543
Bu Ay : 8602
Toplam : 8602

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom