Alevilik ve Sünnilik İslâm’ın Çimentosudur

İnönü Üniversitesi Avrasya Alevilik-Bektaşilik Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından “Alevi-Sünni Bütünleşmesi ve Önündeki Engeller” başlıklı bir konferans düzenlendi.

Alevilik ve Sünnilik İslâm’ın Çimentosudur Türkiye-Dünya

Konferansta, Alevilik-Sünnilik Bütünleşmesi ve Önündeki Engeller Anlatıldı

İnönü Üniversitesi Avrasya Alevilik-Bektaşilik Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından “Alevi-Sünni Bütünleşmesi ve Önündeki Engeller” başlıklı bir konferans düzenlendi.

Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleşen ve Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan’ın konuşmacı olduğu konferansa Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özdemir, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İnönü Üniversitesi Avrasya Alevilik-Bektaşilik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Dönmez, merkez ve merkezin çalışmaları hakkında kısa bilgiler verdi.

Daha sonra konferansını vermek üzere kürsüye Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan davet edildi. Konuşmasına Alevilik ve Sünniliğin tanımını yaparak başlayan Doğan, “Alevilik, Hazret-i Ali’nin soyundan olan ya da yolunda olan anlamında kullanılır. Sünnilik ise Hazret-i Peygamberimizin âlemlere rahmet sünneti üzerine inancını ve itikadını icra etmektir. Günümüzde şu soru gündeme gelmektedir. Bu ne biçim bir anlayış ki, İslâm’ı ikiye böleceksiniz; bir gruba Cenab-ı Peygamberimizi diğer bir gruba ise İmam Hazret-i Ali’yi vereceksiniz... Peygamber Efendimizin Hazret-i Ali ile ilgili birçok hadisleri var: ‘Ali’ye buğzeden bana buğzeder. Bana buğzeden Allah’a buğzeder.’ Bir diğer hadiste ise Hazret-i Ali’yi seven, beni sever, beni seven Allah’ı sever.’  Kuran-ı Kerim’de de Hazret-i Ali ile ilgili âyetler var.” dedi.

Eşref Doğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Alevilik ve Sünnilik İslâm’ın çimentosudur. Günümüzde Aleviliği ve Sünniliği karşı karşıya getiren ve kafamıza bir şekilde siyasiler tarafından nakşedilen yanlış bilgiler vardı. Yoksa sokaktaki insanlarımızın birbirinden alıp veremedikleri yoktur. Alevilik-Sünnilik bütünleşmesinin önündeki engel, bana göre taht hırsıdır, bilgi kirliliği ve bilgi eksikliğidir.”

Konuşmasının sonunda böyle bir ortamı hazırladığı için Rektöre ve İnönü Üniversitesine teşekkür eden Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan’a Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik tarafından 40. Yıl Plâketi verildi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 836
Bu Ay : 2365
Toplam : 2365

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom