Türkiye'deki Suriyeliler Tartışıldı

Malatya'da BİLSAM tarafından gerçekleştirilensuriyeli göçmenler sempozyomu sona erdi. Sempozyuma 13 farklı üniversite ve kuruluştan 35 katılımcı katkı sağlarken, Türkiye’nin ve bölgenin en önemli hadiselerinden biri olan Suriye Göçü, 2 gün boyunca ayrı oturumlarda farklı yönleriyle ele alındı.

Türkiye'deki Suriyeliler Tartışıldı Türkiye-Dünya

GÖÇÜN GETİRDİKLERİ: TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLER

 

Altıncısını gerçekleştirdiğimiz ulusal sempozyumların bu yılki konusu Göçün Getirdikleri; Türkiye’deki Suriyeliler oldu. 24-25 Nisan 2015 Cuma ve Cumartesi günleri BİLSAM Konferans Salonunda gerçekleşen sempozyuma yoğun bir katılım vardı.

Sempozyuma 13 farklı üniversite ve kuruluştan 35 katılımcı katkı sağlarken, Türkiye’nin ve bölgenin en önemli hadiselerinden biri olan Suriye Göçü, 2 gün boyunca ayrı oturumlarda farklı yönleriyle ele alındı. Genel olarak göçün siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel etkileri tartışıldı.  Sempozyum sonunda ilimizde bulunan Suriyelilerin kaldığı konteyner kent BİLSAM tarafından oluşturulan bir heyet tarafından ziyaret edildi.

Sempozyum sonunda öne çıkan hususlar ise maddeler halinde aşağıda sunulmuştur.

1.Çok boyutlu ilişkiler ağını bünyesinde barındıran göç, insanlık tarihiyle özdeşleşmiş bir olgudur.


2.Türkiye, tarihten günümüze göç hadiselerinin sıklıkla yaşandığı jeopolitik bir konuma sahiptir.


3.2011 yılında başlayan ve kısa sürede çok büyük boyutlara ulaşan iç karışıklıklar Suriye’den komşu ülkeler başta olma üzere dünyanın pek çok ülkesine kitlesel bir göç hadisesinin yaşanmasına neden olmuştur. Bu kitlesel göçten en fazla etkilenen ülkelerin birsi de Türkiye olmuştur.


4.Suriye’deki iç karışıklığın kısa sürede sona erme ihtimali bulunmamaktadır. Bu durum Suriyeli göçmenlerin bulundukları ülkelerde belli bir süre daha kalacakları anlamına gelmektedir.


5.Türkiye gerek halk ve gerekse devlet olarak Suriye göçünde büyük ölçüde başarılı bir sınav vermiştir. Ancak, bu durum ülkedeki Suriyelilerin sorunları olmadığı anlamına gelmemelidir.


6.Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin yaşadıkları sorunun bir kısmı, yaşanan göç hadisenin büyüklüğü ve hızından kaynaklanmıştır. Dört yıl içerisinde yaklaşık iki milyon insanın ülkeye göçünü sorunsuz bir şekilde karşılayabilmek pek mümkün değildir. Ancak, yaşanan sorunların büyük bir kısmı göçün büyüklüğü ve hızıyla ilgili olsa da bazı sorunların Türkiye’deki siyasal ve bürokratik sistemden kaynaklandığı da gözden kaçırılmamalıdır.


7.Türkiye tarihsel süreç içerisinde birçok göç hadisesinin yaşandığı bir ülke olmasına rağmen, ülkede kapsamlı bir göç politikası olmadığı gibi bu konuda bilimsel, yasal ve kurumsal düzeyde ciddi eksiklik ve yanlışlıklar bulunmaktadır.


8.Ülkedeki Suriyelilerin hukuki bir statüye sahip olma durumu göçün dördüncü yılında ağır, aksak bir şekilde ancak ele alınabilmiştir.


9.Ülkedeki Suriyelilerin kayıtlarının tutulması hususu oldukça sorunlu bir alan oluşturmuştur. Özellikle konteyner kentler dışındaki Suriyelilerin hayatlarını büyük ölçüde kayıt dışı bir alanda sürdürdükleri gözlenmiştir.


10.Türkiye’deki Suriyelilerin önemli bir kısmı (%15- %25’i)iç savaşın bitmesi halinde dahi ülkelerine dönmek yerine Türkiye’de kalmayı düşünmektedir. Bu durum farklı boyutlarda detaylı çalışmalar ın yapılmasını gerekli kılmaktadır.


11.Ülkedeki Suriyelilerin yaşadıkları sorunlar içerisinde eğitim ve çalışma hayatına katılma konuları öne çıkmaktadır.


12.Suriyelilere yönelik harcamalar ülke bütçesine önemli bir yük getirmektedir. Uluslararası sistem bu konuda sorumluluktan kaçınmakta iken, her platformda Türkiye’yi takdir etmeyi de ihmal etmemektedir.


13.Ülkedeki sivil toplum kuruluşları ile belediyeler ülkedeki Suriyelilerin sorunlarının belirlenmesi ve giderilmesi hususunda başarılı ve sürdürülebilir çalışmalar yapmaktadır.


14.Pek çok alanda üretime katkıda bulunan Suriyeliler, haksız rekabete, kayıt dışılığın artmasına ve ücret düşüşüne neden olmaktadır. Bazı illerde gayrimenkul ve kira fiyatlarının aşırı artışına zemin hazırlamaktadır.


15.Genel olarak göç ve özelde de Suriye göçü konusuna başta siyasiler olmak üzere, üniversiteler, yerel yönetimler, aydınlar, medya ve sivil toplum kuruluşlar daha fazla ilgi göstermesi gerekmektedir.  


16.Türkiye için önemli bir sorun olarak görülen Suriye göçünün bilimsel alanda daha derinlikli ve nitelikli çalışmalara konu olması ve göç politikaların bu çalışmalara göre yönlendirilmesi durumunda, göç sorununu azaltacağı gibi, göçün yeni bir fırsat alanına dönüşmesine katkı sunacaktır. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 430
Bu Ay : 2914
Toplam : 2914

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom