Bu Sene Kayısının %80'ni Yandı

Malatya Ziraat Odası Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, kaysının yüzde 80'in donda zara gördüğünü söyledi.

Bu Sene Kayısının %80'ni Yandı Malatya Ekonomi

Malatya Gazeteciler Cemiyeti'nde basın açıklaması yapan Kılıç, "2014 Yılında olduğu gibi 30 Marta gecesi Malatya kayısı üreticisinin yaşamış olduğu kabusu bu yılda 5-6 nisan gecesi yaşadık. Malatya’mızın tek gelir kaynağı olan tarımda Malatya’mızın çiftçilerinin en büyük gelir kaynağı olan kayısımızı kesin olmamakla beraber yüz ’de 70 yüz ‘de 80 civarında bir zarar söz konusu oldu" dedi.

Kılıç şöyle devam etti: "Şuanda henüz tam tespitleri yapılmadı. Bazı kesimlerde kayısının kısmen olduğu ancak daha kürkten çıkmadığından dolayı akıbetinin ne olduğu belli olmadığından kesin rakam veremiyoruz. Ancak rakımı 1000 rakımın altında olan yerlerde kayısımızın yüz ‘de 80'i yanmıştır. Çiftçimiz yine geçen yıl ki mağduriyetini bu yılda yaşayacaktır. Kayısının stratejik bir ürün olmasına rağmen kayısıda stratejik ürün ise olmazsa olmaz bir üründür. Bunun devlet tarafından desteklenmesi ve akademik ortamda bu konunun nasıl çözülebilir olduğu sonucuna varılması gerekmektedir. Eğer bu konuda bir çözüm bulunmayacaksa 800 bin dekar araziyi kayısı ile işgal etmenin anlamı yoktur. Buna kesin bir çözüm kesin bir karar alınarak o zaman bu ağaçları bir an önce söküp kurtulmamız lazım. çünkü her yıl aynı kabusu aynı sıkıntıyı yaşıyoruz ’dedi.

Kılıç, "Ayrıca 14 ilde fındık üreticisine bu yıl 170 liradan fındık üreticisine alan bazlı destek yapılacaktır. Biz o üretici kardeşlerimize destek yapılmasın demiyoruz fakat burada eğer onlara 170 liradan destek sağlanacaksa toplam fındık alanı 7 milyon dekar ise bu yıl alacakları para destek 1 milyar 190 milyon liradır. Eğer bizim kaysımıza bu alan bazlı destek 170 liradan ödenmiş olsa 136 trilyon lira bir para demektir. Biz burada tüm siyasi partilerdeki büyüklerimize temsilcilerimize sesleniyoruz. Gerçekten çiftçi zor durumdadır" diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 71
Bu Ay : 3869
Toplam : 3869

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom