Kayısı'da Düşük Rekolte Tehlikesi

Malatya'da yaşanan zirai don sonucu birçok bölgede kayısılar hasar görürken, uzmanlara göre yeterli güneş ışığı alamayan kayısıyı düşük rekolte tehlikesi de bekliyor.

Kayısı'da Düşük Rekolte Tehlikesi Malatya Haber

Nisan ayında kışı bir daha yaşayan Malatya’da kentin en önemli geçim kaynağı olan kayısıda büyük tehlike kapıda. Bir çok bölgede kayısılar zirai don nedeniyle ciddi hasar alırken, bir başka tehlike ise havanın sürekli kapalı olması nedeniyle ürünlerin yeteri kadar güneş ışığı görememesi. Bu durumun kayısı çiçeklerinde tozlaşmayı engellemesi nedeniyle, ciddi oranda ürün kaybı yaşanabileceği belirtiliyor.

Özellikle baraj kenarında yer alan bölgelerde kayısıların ciddi oranda hasar gördüğünü belirten uzmanlar, zarar derecesinin ise önümüzdeki günlerde netleşeceğini belirtiyor.

Malatya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek'e göre ise kesin hasar tespiti için henüz erken. Bugünlerde kentte havanın sürekli kapalı olduğunu ve yağışlı ortam nedeniyle kayısı çiçeklerinin güneş ışığından yoksun kaldığını belirten Çiçek, "Bu yıl dondan dolayı etkilenen bölgeler var ama oran nedir tam bilmiyoruz. Sıkıntılardan birisi de şu. Bu aşırı yağışlardan güneşli gün sayısı eksikliğinden hep havanın kapalı kalmasından dolayı çiçeklerde tozlaşma olmadı. Dolayısıyla vatandaş bunu birbirine karıştırıyor. Bu durumu da don olayına bağlıyor" dedi.

Malatya'nın Kale, Battalgazi, Yazıhan ve Hekimhan ilçelerinde baraj kodunun bir üst seviyede bulunduğunu ve bazı bölgelerde kayısıda hasarın söz konusu olduğunu söyleyen Çiçek, kesin hasarın oranı hakkında bir tespitlerinin bulunmadığını söyledi. Bölgede yeterli sıcaklığın olmaması nedeniyle kayısı çiçeklerinde döllenme problemi yaşandığını belirten Ziraat Mühendisi Çiçek, “Kayısı çiçeklerinde fizyolojik evrenin tamamlanmasında sorun oldu. Don ve bu sorunun her ikisinin aynı anda olması kayısıda bu defa ürün düşüklüğüne sebebiyet verecek. Olayın özeti budur” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 232
Bu Ay : 855
Toplam : 855

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom