Medeniyet Ağacı Bitim Aşamasında

Malatya’da Vilayet Parkı’nda yer alan çınar ağacına Mevlana, Niyazi Mısri ve Turgut Özal'ın portreleri yapılıyor.

Medeniyet Ağacı Bitim Aşamasında Malatya Haber

Battalgazi Belediyesi’nin desteklediği proje ile birlikte Heykeltraş Hüseyin Aydemir, Vilayet Parkı’nda yer alan ve kuruduğu tespit edilen çınar ağacının gövdesine Malatya'da Hasan Basri, Niyazi Mısri, Turgut Özal gibi kentin yetiştirdiği 10 büyük şahsiyetin temsili portrelerini yapmaya başladı.

‘Medeniyet Ağacı’ ismi verilen ağaçta oymacılık yöntemi kullanılıyor ve projenin 30 gün içinde tamamlanması bekleniyor. Türkiye’de ilk kez Malatya’da hayata geçirilecek olan ‘Medeniyet Ağacı’ şimdiden vatandaşların büyük ilgisi ile karşılaştı.

Önemli şahsiyetlerin figürleri ağaca nakşeden heykeltıraş Aydemir, çınar ağacının ‘Anıt Ağaç’ olarak tescilli olduğunu ancak Bayındırlık İl Müdürlüğü’nden ağacın kuruduğuna ilişkin rapor ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kurulu Bölge Müdürlüğü’nden alınan izin ile çalışmalara başladıklarını söyledi.

‘Medeniyet Ağacı’nda Abdulvahap Gazi, Hasan Basri, Emir Ömer, Battalgazi, Danişment Gazi, Sadreddin Konevi, Mevlana, Niyazi Mısri, İsmet İnönü ve Turgut Özal’ın temsili figürleri yapılırken, bir yüz figürü ortalama 3 günde tamamlanıyor. 15 Mart’ta başlayan çalışmalarda şu ana kadar 8 yüz figürü hazırlandı. Proje İsmet İnönü ile Turgut Özal’ın da figürlerinin yapılması ile tamamlanacak.

Oymacılık sanatının hata istemeyen bir sanat dalı olduğunu ifade eden Aydemir, bu yüzden yanlış bir çekiç darbesinin bile bütün eseri mahvedebileceğini dile getirdi. Çok titiz bir çalışma ile projeyi sürdürdüğünü belirten Aydemir, ağaç gövdesine yapılan figürlerin ise yağış ve nem gibi doğal olaylardan da zarar görmemesi adına bazı tedbirler alacaklarını söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 15
Bugün : 796
Bu Ay : 1419
Toplam : 1419

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom