Büyük Elçilerden Çakır'a Ziyaret

9. Tarım Teknolojileri, Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı açılış töreni için Malatya’ya gelen birçok büyük elçi, müsteşar ve maslahatgüzar, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı ziyaret ettiler.

Büyük Elçilerden Çakır'a Ziyaret Malatya Haber

2 Nisan Perşembe günü gerçekleşen ziyarete; Malezya Büyükelçisi Dato Amaran, Kırgızistan Büyükelçisi İbragim Dzhunsov, Kosova Büyükelçisi Avni Suphi, müsteşar Günel Ureya, Arnavutluk Müsteşarı Samir Kurti, Makedonya Maslahatgüzarı Shpresa Juusufi, Fas Ekonomi Müsteşarı Tavvfik Maazouzi ve Brezilya Ticaret Müsteşar Asistanı Nurhas Çelik ile beraberindeki görevliler ile tercümanlar eşlik etti.

Yabancı devlet temsilcilerini Malatya’da ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Başkan Çakır, Fuar davetine icabetlerinden dolayı teşekkür etti. Misafirlerine Malatya ve Kayısı ile ilgili bilgiler veren Başkan Çakır, Kayısının Malatya ve Türkiye ekonomisinde önemli bir yeri olduğunu söyledi. Kayısı ihracatından dolayı Türkiye’ye 400 milyon dolar civarında bir girdinin olduğunu söyleyen Çakır, Malatya’nın sanayi açısından da gelişen bir il olduğunu kaydetti.

Malatya ile ilgili de bilgiler veren Başkan Çakır, her alanda yetiştirdiği ünlülerin yanı sıra 2 tane Cumhurbaşkanı yetiştirdiğini, tarihi, turistik ve doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekleyen bir il olduğunu söyledi.

Malatya’nın sanayisinin yanı sıra tarıma dayalı bir il olduğunu da kaydeden Çakır, “Malatya, tarım ağırlıklı bir şehir olduğu için sektörel fuarlar düzenliyoruz. Belediyemiz iştiraki olan Kültür A.Ş. tarafından organize edilen Tarım fuarına destek veriyoruz. Tarımdaki kalite ve verimi artırmak için tarım teknolojilerinin uygulanması için gayret sarfediyoruz” dedi.

Malatya’nın muhteşem insanları var

Türkiye’nin büyük ve muhteşem bir ülke olduğunu belirten yabancı devlet temsilcileri Türkiye’de çalıştıkları için gurur duyduklarını söylediler. İllere yaptıkları ziyaretlerde gördükleri renkli manzaralarda Türkiye’nin zengin mozaiğini gördüklerini kaydeden misafirler özetle; “Malatya, Türkiye’de ve dünyada kayısıda birinci olan bir şehir. Aynı zamanda muhteşem insanları var. Belediye Başkanı olarak sizleri tebrik ediyoruz. Çok güzel bir şehir ortaya çıkarmışsınız. Malatya’dan çok etkilendik. Tekrar seçilmenizden dolayı tebrik ediyoruz. Güzel hizmetler yapmış olduğunuz için halk sizi tekrar seçmiş. Davetiniz için teşekkür ederiz. Mesafe olarak uzak olsak bile birbirimize yakınız. Ülkeler olarak aramızda çok güzel ilişkiler var. Buradan döndükten sonra ülkemizdeki işadamların buraya yatırım yapması için rapor vereceğiz. Geçtiğimiz yıl da bazılarımız geldik. Geçtiğimiz yıl ile bu yıl arasında çok güzel değişiklikler var. Trambüsünüz çok güzel. Katı atık tesisinden elektrik üretmeniz çok güzel. Yaptığınız işlerle bizler de gurur duyuyoruz” şeklinde konuştular.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ziyaret sırasında konuklarına kuru kayısı ile kayısı kristali hediye ederken, misafirler de Başkan Çakır, ülkelerine özgü hediyeler verdiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 887
Bu Ay : 3431
Toplam : 3431

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom