Erken Teşhis Çok Önemli

Adıyaman Özel Park Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Hüseyin Karasu, bel ve boyun fıtığı rahatsızlıklarında erken teşhisin çok önemli olduğunu dile getirdi.

Erken Teşhis Çok Önemli Malatya Yaşam-Sağlık

Adıyaman Özel Park Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Hüseyin Karasu, erken teşhisin yanında iyi teşhis yapılmasının tedavi için çok önemli olduğunu söyledi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Hüseyin Karasu, bel ağrısına neden en az 50 sebep bulunduğunu ve her bel ağrısının bel fıtığı anlamına gelmediğini vurguladı.

Obezite, hareketsizlik, sigara içmek, meslekle ilgili faktörlerin bel ve boyun fıtıklarına yol açan risk faktörleri olduğunu belirten Dr. Karasu, “Hastalar belinden kalçasına ve bacağına doğru yayılan ağrıdan şikayet ederler. Bu ağrı ayak topuğuna ve parmaklara kadar uzanabilir. Özellikle bel fıtığında ağrı şikayeti öksürmekle veya ıkınmakla artar. Ayakta uyuşma olabilir. Bazı vakalarda ayak bileğinde kuvvet kaybı gelişebilir. İlerlemiş vakalarda ise idrar ve büyük abdest yapamama, cinsel fonksiyonlarda azalmalar görülebilmektedir.

Maalesef halk arasında ameliyat olursam sakat kalırım, uzun süre yataktan kalkamam, korse takmak zorunda kalırım veya fıtığım tekrarlar, tekrar ameliyat olurum gibi inanışlar mevcuttur. Ancak mikrocerrahi sayesinde bu tip korkulara artık gerek yoktur. Mikroskop kullanılarak yapılan bel ve boyun fıtığı ameliyatlarında sakatlık oranı yok denilecek kadar azdır. Unutulan en önemli tehlike ise geç kalınmış bel ve boyun fıtığı hasarlarının ameliyatla bile düzeltilemediğidir” ifadelerini kullandı.

Adıyaman'da bel ve boyun fıtığı şikayetleri olan vatandaşların korkularından dolayı kendilerini ‘Sınıkçı’ diye tanımlayan, ehli olmayan kişilere giderek hayatlarını riske attıklarına dikkat çeken Dr. Karasu, “Lütfen, bu tarz şikayetlerde öncelikle en yakın bir beyin cerrahisi ya da FTR uzmanına başvurmalarında büyük fayda vardır. Hasta ve hasta yakınlarımızın çevre illere veya büyük şehirlere gitmesine gerek yoktur. Çünkü büyük şehirlerde neler yapılıyorsa aynısı hastanemiz Park Hospital’da fazlasıyla yapılmaktadır. Hasta ve hasta yakınlarımız bizlere güvensinler. Bu vesileyle tüm hasta ve hasta yakınlarımıza sağlıklı günler dilerim” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 621
Bu Ay : 3105
Toplam : 3105

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom