Toplu Taşımada Öneriler ve Talepler

Malatya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Ocak ayında Malatya’da düzenlenen D4 Dönüşümü ve Toplu Taşımın Geleceği konulu Çalıştay’ın sonuç bildirgesi yayınlandı.

Toplu Taşımada Öneriler ve Talepler Malatya Haber

Büyükşehir Belediyelerinin ulaşımdaki mevcut durumları, yaşadıkları sorunları ile ilgili bilgi ve tecrübe paylaşımının yanı sıra işbirliği ve birliktelik ortamı geliştirmek amacıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Çalıştay’da;

Büyükşehir Belediyelerinin Toplu Taşım Araçlarının Dönüşüm Projesi, D4 Yetki Belgelerinin İl Sınırı İçerisinde Büyükşehir Belediyelerine Devri ve Yüklediği Sorumluluklar konularında paneller düzenlenirken, D4 Yetki Belgesi Devri ve Toplu Taşım Sistemi Hakkında Sorunların Değerlendirilmesi ve Çözüm Önerileri, Gruplarca Yapılan Çalışmaların Bir Araya Getirilmesi ve Değerlendirilmesi, Sonuç Raporu Hazırlığı için ortak karar ve konuların açıklanması konularında da grup çalışmaları yapılmıştı.

Türkiye genelinde 20’nin üstünde Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı XII. Bölge Müdürlüğü, Malatya Şoförler ve otomobilciler odası Başkanlığı ile Malatya Minibüsçüler Odası Başkanlığı’nın katıldığı Çalıştay ile ilgili sonuç bildirgesi yayınlandı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yanı sıra katılımcılara gönderilen ‘D4 Dönüşümü ve Toplu Taşımın Geleceği’ konulu Çalıştay’ın sonuç bildirgesinde 11 konu hakkında ortak görüş ve düşünceler paylaşıldı.
Bildirinin sonunda ise talepler ve öneriler şu şekilde sıralandı:

“Tüm büyükşehirlerin yasal mevzuatlarda düzenleme yapılarak ortak bir plaka ve ortak bir sistem veya ortak bir yönetmelik yapılabilir.

Toplu taşıma hizmetlerini de içine alan tüm taşıma türleri için geniş çaplı bir Toplu Taşıma Kanunu çıkarılabilir.
Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 29. maddesinin iptali veya Büyükşehirlerde mevcutta il trafik komisyonu olmadığından bu maddede düzenlemeye gidilebilir.

Büyükşehir belediye kanununun 15 Maddesinin P bendinde bildirilen hususlarda ve yetkilerde imtiyazlar arttırılabilir.
Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı yapılanmasında olduğu gibi sorunlar ve yapılacak düzenlemelerle ilgili bir Ulaşım Şurası yapısı oluşturularak tüm ulaşım konularında ortak sorunlar ve çözüm önerileri geliştirerek yasa ve genel mevzuatta yapılması gereken düzenleme ve değişiklikler için öngörü, yol haritası oluşturabilir.

Özellikle Büyükşehirlerde Belediyeler Birliği koordinatörlüğünde, yapılacak düzenlemelerde ve uygulamalarda birliktelik ve tek merkezli yapı oluşturulması için belirli periyotlarla sorunlar, gelişmeler, uygulamalarla ilgili büyükşehirlerin katılımıyla çalıştay, seminer gibi faaliyetler arttırılabilir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 163
Bu Ay : 2647
Toplam : 2647

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom