Endişeli Bekleyiş Sürüyor

2014 yılında Mart ayında yaşanan don vakası nedeniyle ürünlerinin yüzde 95’i yanan Malatyalı kayısı üreticileri, yine bugünlerde olası bir don olayı sonrası ürünlerini kaybetmenin korkusunu yaşıyor.

Endişeli Bekleyiş Sürüyor Malatya Haber

Dün başlayan kar yağışı ile birlikte Meteorolojinin hava sıcaklığının eksi 4’e düşeceğini açıklamasıyla kayısı üreticileri kara kara düşünmeye başladı. Bazı kesimlerde kayısı ağaçları çiçek açmadı bu da ürünün korunması adına olumlu bir gelişme olarak gözüküyor. 

TARSİM Malatya Bölge Müdürü Bünyamin Kadak, kar yağışı sonrası bugün gün boyu arazide olduğunu belirterek şu ana kadar bir hasarın söz konusu olmadığını söyledi. Havanın eksi 5 dereceye kadar düşeceğinin tahmin edildiğini belirten Kadak, olası bir hasarda ürünlerin 1-2 gün güneş görmesi gerektiğini anlattı. Havanın bulutlu olmasının aslında kayısı için bir avantaj olduğu görüşünde olan Kadak, havanın böylesine yumuşak gitmesi durumunda geçen yıl ki gibi bir kaydın yaşanmayacağını belirtti.

MART VE NİSAN AYI KRİTİK AYLAR
Malatya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek de, TARSİM Bölge Müdürü Kadak ile şu an için bir hasarın olmadığı görüşünde olduğunu söyledi. Aslında kayısı da riskin ambara konuluncaya kadar olduğunu hatırlatan Ziraat Mühendisi Fevzi Çiçek, Mart ve Nisan ayının takvimlerde kayısı için kritik aylar olduğunu hatırlattı. Şu saat itibariyle tespit edilen bir hasarın söz konusu olmadığını belirten Çiçek, fizyolojik olarak beklediklerini söylerken asıl korkularının Meteorolojinin don uyarısı olduğunu bildirdi.

ÖNÜMÜZDEKİ 3-4 GÜN ÖNEMLİ
Malatya’da şuan belli bölgelerde çiçeklenme olduğunu belirten Fevzi Çiçek, bazı bölgelerde pembe tomurcuklanma döneminin olduğunu bu durumunda soğuğa daha dayanıklı olduğunu belirtti. Ancak kayısı da riskin henüz atlatılmadığını vurgulayan Çiçek, kar yağışının kuru soğuğa göre daha olumlu olduğunu ifade etti. Ancak kayısıda bütün kilidin 3-4 günlük süreçte olduğunu belirten Çiçek, karın yerde kalması durumunda oluşacak hava soğukluğunu da takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 468
Bu Ay : 4168
Toplam : 4168

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom