Esnaf ve Sanatkarlara 4 Milyar Kredi

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin 2014 yılı mali genel kurulu Esnaf Sarayı’nda yapıldı.

Esnaf ve Sanatkarlara 4 Milyar Kredi Malatya Ekonomi

Çok sayıda konuk ve üyenin katıldığı Mali Genel Kurulda ilk olarak söz alan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, esnaflara kullandırılan kredilerden bahsederek, “2015 yılında esnaf ve sanatkarlarımıza takriben 4 milyar TL kredi kullanılabilecek. 2014 yılında çıkarılan çelişkili kanunlar ve düzenlemeler ile esnaf ve sanatkarlarımıza verdiğimiz kredilerde verilen kişilere Halk Bankası tarafından kredi kartı ve çekten dolayı takibe düşen esnaflarımızın kredisi tamamı bizden alınarak takibe düşmektedir.

Yüzde 5 olan kredi faizine yüzde 27 temerrüt faizi çalışmaya başlamaktadır. Bu da esnaflarımızı bir yönü ile çöküntüye götürecektir. Bu tür sorunlar esnafa ayak bağı olmamalı. Bizim verdiğimiz kooperatif kredileri bağımsız olarak esnafa kullandırılmalı. Bu sorunun kooperatifler olarak bir an önce Halk Bankası Genel Müdürlüğünün düzeltmesini bekliyoruz” dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatife Bölge Başkanı İsmet Bayram da yaptığı konuşmada esnaflara verilen kredi konusunda insanlar bir birine kefil olmaktan imtina ettiğini belirterek, “Devlet kullanmış olduğumuz kredinin faizinin yüzde 50’sini hazineden karşılıyorsa, o zaman bazı şeyler ister. Buralar birer kurum, hiç birimizin dükkanı değil” diye konuştu.

MESOB Başkanı Şevket Keskin ise, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefaleti’nin yönetimi ve şeffaflığı ile örnek bir esnaf teşkilatı olduğunu dile getirerek, “Ali Evren başkanımız burada kılı kırk yaparak yönetim sergiliyor. Gerçekten bana çok büyük bir has veriyor. Malatya kooperatifimiz her zaman Türkiye genelinde ilk 10’a giriyor. Yaptığı işlerle, harcaması ile gerçekten her zaman koltuklarımızı kabartıyor. Gerçekten hakkını veriyor. Kredi verilmesi için hükümetin Halk Bankası’na kaynak aktarması gerekiyor ve bu krediler belli bir yasal düzenlemeler ve uygulama zorunlulukları kapsamında veriliyor” dedi.

Esnaf ve sanatkara Kredi Kefalet Kooperatifi kaynakları dışında 50 bin TL tutarında 1 yıl ödemesiz 3 yıl vadeli faizsiz kredi verilmesini ve şoför esnafından ÖTV ve KDV muafiyetlerinin getirilmesini istediklerini söyleyen Keskin, sorunlarını hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, hem Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ilettiklerini söyledi.
Mali Genel Kurulda söz alan TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ise, bölgede yaşanan gelişmelerden dolayı birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Ben her seferinde esnaf ve sanatkarımız ile ilgili sıkıntıları makamlara anlatma gayreti içinde oldum.

Şuna inanıyorum, esnaf ve sanatkar bu ülkenin omurgasını teşkil ediyor. Eğer siz bu ülkeyi ayakta tutmak istiyorsanız, bu omurgaya sahip çıkmanız lazım. Şuanda esnaf ve sanatkarımızın sıkıntılarının hangi boyutta olduğunu da ben yakinen biliyorum. Malatya geçen yıl 30 Mart’ta talihsiz bir olay yaşandı ve Malatya ticaretinde ciddi bir gerileme söz konusu oldu. İnşallah önümüzdeki 1-2 gün içinde Allah tekrar bu afeti yaşatmasın.

Temennimiz o. Ama esnaf ve sanatkar kardeşlerimizin sıkıntısı bizlerin sıkıntısıdır. Biz bu sıkıntıların çözümü için her zaman yanınızdayız. Çözüm için değerli başkanım Şevket Keskin ile birlikte sıkıntıları beraber dillendirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Genel kurul 2014 yılı mali tablolarının okunup oylamaya sunulması ile sona erdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 203
Bu Ay : 8262
Toplam : 8262

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom