TUBİTAK Yarı Finalinde Yarışacak

Fizik, Kimya ve Biyoloji dallarında projeleri ile yarı finalde olan TED Malatya Koleji Özel Lisesi öğrencileri, 30 Mart-2 Nisan tarihleri arasında Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacak olan bölge finalistleri yarışmasında yarışacaklar.

TUBİTAK Yarı Finalinde Yarışacak Malatya Haber

TED Malatya Koleji 9 ve 10 sınıf öğrencileri Fizik, Kimya ve Biyoloji dallarında 4 ayrı proje ile TUBİTAK proje yarışmasında yarı finale çıktılar. TED Malatya Koleji’nden yapılan açıklamada, Guinness Rekortmeni Mucize Bakteri İle Petrol Atıklarının Giderimi Projesi, Az Enerji Harcayan Manyetik Ocak Tasarımı, Malatya’da Kültürü Yapılan Bazı Bitkilerin Kml (562) Hücre Hattı Üzerine Sitotoksik Etkisi Ve Antimikrobiyal Aktivitesi Ve Yeşil Kimya: Çam Ağacından Doğal Antifriz Eldesi Projeleri ile 30 Mart-2 Nisan 2015 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek olan bölge finalistleri yarışmasında TED Kolejinin temsil edileceği belirtildi.

Açıklamada yarı finale çıkan proje detayları ile ilgili ise şu bilgiler verildi:

“Özel TED Malatya Koleji 9. Sınıf öğrencilerinden Gülay Kırnap ve Ecem Erbaş’ın Biyoloji Öğretmeni Elif Özbey danışmanlığında hazırladıkları “Guinness Rekortmeni Mucize Bakteri İle Petrol Atıklarının Giderimi Proje” isimli biyoloji projesi kapsamında, radyasyona direnç bakımından Guinness rekorlar kitabına girmiş Deinococcus radiodurans bakterisinin dirençli olduğu birçok faktörün yanında petrol atıklarının giderimi üzerindeki etkisini de araştırarak, toksik atıkların çevreden giderimi konusunda daha az maliyetli ve etkili alternatif bir yöntem oluşturdular.

10. Sınıf öğrencilerinden Çağatay Soylu’nun, Fizik Öğretmeni Melike Pektaş danışmanlığında hazırladığı “Az Enerji Harcayan Manyetik Ocak” isimli fizik projesi kapsamında, Lenz yasasının temellerini kullanarak günlük yaşantımızda kullandığımız ocakların yerine daha az enerji tüketip daha verimli çalışan alternatif bir ocak tasarladılar.

10. Sınıf öğrencilerinden Gülayla Altıkulaç ve Damla Doğan’ın Biyoloji Öğretmeni Elif Özbey danışmanlığında hazırladıkları “Malatya’da Kültürü Yapılan Bazı Bitkilerin Kml (562) Hücre Hattı Üzerine Sitotoksik Etkisi ve Antimikrobiyal Aktivitesi” isimli biyoloji projesi kapsamında, Malatya’da doğal olarak yetişen yemlik, kuzukulağı, çildirim ve anık gibi bitki özütlerinin Kronik Myeloid Lösemi hücre hatları üzerine etkisi araştırılmış ve bu bitki özütlerinin kanser hücreleri üzerinde yüzde 100 öldürücü etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Böylece kanser gibi önemli bir hastalığın tedavisinde doğal kaynaklı alternatif yöntemlerin de uygulanabileceği gösterilmiştir.
9. Sınıf öğrencilerinden Ayliz Kutlubay ve Anıl Asım Bilen’in Kimya Öğretmeni İnci İlker Görür danışmanlığında hazırladıkları “Yeşil Kimya: Çam Ağacından Doğal Antifriz Eldesi” isimli kimya projesi kapsamında, Toksik özellikleri nedeniyle insan sağlığı ve çevre açısından tehlike oluşturan antifrizlerdeki olumsuzluğun önlenebilmesi amacıyla çevreci alternatif bir antifriz üretimi sağladılar.“

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 985
Bu Ay : 4783
Toplam : 4783

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom