Türkiye'de Bir İlke İmza Atılacak

Malatya ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Türkiye’de bir ilk olan ‘Çoban Müzesi’nin Malatya’da kurulması için çalışmalara başlandığı belirtildi.

Türkiye'de Bir İlke İmza Atılacak Malatya Haber

Malatya ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, dünyada gelişen dengeler açısından Gıda, Tarım ve Hayvancılığın çok önemli olduğunu ifade ederek Türkiye açısından ise geleceğin tarım, mera ve doğal hayvancılık olduğunu söyledi.

Akın, Türkiye’nin dünyada 25 yıl öncesine kadar kendi kendine yetebilen yedi ülkeden biri olduğunu, ancak bir dönem ise birçok şeyi ithal etmek zorunda kaldığını söyledi. Ancak son yıllarda tarım ve hayvancılığa baktıklarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın büyük desteklerinin olduğunu ifade eden Akın, bu bağlamda tekrar Türkiye’de tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin canlanmaya başladığını ve üretiminde arttığını dile getirdi.

Mera hayvancılığının olmazsa olmazlarından birinin de çobanlar olduğunu kaydeden Akın, “En zor işi yapan çobanlarımızın önemini topluma yansıtmak için uzun zamandır üzerinde çalıştığımız çoban müzesi kurma çalışmamızı, kamuoyu ile paylaşmak için bu toplantıyı yaptık” diye konuştu.

Anadolu insanının asırlardır çobanlık kültürünü en iyi bilen ve yaşayan önemli bir toplum olduğunu söyleyen Akın, “Bizler de geçmiş ve gelecek kuşaklarımız arasında bir bağ kurma, bir bilgi geçişi sağlama adına, çoban müzesi projesi ile yola çıktık. Bu projemiz için katkı sağlamasını istediğimiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Malatya Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Güzel sanatlar Fakültemiz, Ziraat fakültemiz, tüm kurum ve kuruluşlar, siyasiler, sivil toplum örgütleri ve en önemlisi çobanlarımızla birlikte çoban müzemizi inşallah hayata geçirmek adına çalışmalarımıza devam edeceğiz şimdiden herkese teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 219
Bu Ay : 219
Toplam : 219

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom