Yeşilay Haftası Kutlandı

Mart ayında kutlanan Yeşilay Haftası nedeniyle bu yıl Sağlık İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Yeşilay Cemiyeti ve Emniyet Müdürlüğü tarafından ortaklaşa stant açılarak halkın bilinçlendirilmesi sağlandı.

Yeşilay Haftası Kutlandı Malatya Haber

MalatyaPark AVM’de kurulan Yeşilay Çadırı’nda bir gün boyunca vatandaşlara dağıtılan broşürler ile bilgilendirmeler yapıldı. Malatya Yeşilay Şube Başkanı ve aynı zamanda İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, Yeşilay Cemiyeti’nin Türkiye’nin en eski cemiyeti olduğunu ve 1920 yılında kurulduğunu belirterek “Yeşilay’ın hedef kitlesi gençler uğraş alanları içerisinde özellikle alkol, sigara, madde bağımlılığı ve son yıllarda maalesef giderek artan teknoloji bağımlılığı gelmektedir” dedi.

Yeşilay Cemiyeti’nin hedef kitlesi olan gençlere yönelik kötü alışkanlıklar konusunda yıl boyunca eğitimlerin devam ettiğini belirten Şener, “Madde bağımlılığı, sigara alkol, kumar ve teknoloji bağımlılığında asıl olan koruyucu önlemler. Yani bu illetlere müptela olmadan hedef kitlemiz gençleri, yarınlarımız, umutlarımız olan gençleri korumak” diye konuştu.

Uyuşturucu bağımlılığından sonra bilimsel olarak yüzde seksen oranında tedavide ve rehabilitasyonda bir başarısızlığın olduğunu ifade eden Şener, “Ancak yüzde yirmisini rehabilitasyon edebilmekteyiz. Yani şunun altını çizmek istiyorum önemli olan uyuşturucu madde bağımlılığında önleyici tedbirler ve bu konuda sadece Yeşilay, halk sağlığı müdürlüğü veya emniyet gibi polisiye tedbirlerle bunun önlenemeyeceği muhakkaktır. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının üzerilerine düşeni yapmaları gerekiyor ve bunun yanında özellikle ailelere de çok büyük görevler düşmekte benim çocuğum yapmaz, benim çocuğum akıllıdır gibi öngörüler kesinlikle doğru değil. Herkes hassasiyetle ve titizlikle üzerine düşeni yapmalı çünkü bu uyuşturucu madde bağımlılığı dünyada hızla artmakta ve maalesef ülkemize de sirayet etmekte giderek de artmaktadır” şeklinde konuştu.

Yeşilay standını ziyaret eden Vali Yardımcısı Ahmet Sait Kurnaz ise Malatya Valiliği olarak özellikle uyuşturucu ve diğer kötü alışkanlıklarla mücadele konusunda yıl boyu mücadele eylem planları ortaya koyduklarını ifade ederek, “Başta bu çalışmalarımızın sekretaryasını yürüten Halk Sağlığı Müdürlüğü en büyük destekçimiz. Emniyet Müdürlüğü ve en büyük sivil toplum partnerimiz olan Yeşilay Cemiyeti'yle çok ciddi faaliyetler yürütmekteyiz. Bundan sonrada bu tür faaliyetlerimiz daha da yoğunlaşarak devam edecektir” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 193
Bu Ay : 2677
Toplam : 2677

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom