Hayırlı Olsun Trambüs Seferleri Başladı

Saat 11:00 itibariyle Malatya'da trambüs seferleri MAŞTİ-Üniversite istikametinde başlamıştır.

Hayırlı Olsun Trambüs Seferleri Başladı Malatya Haber

Malatya Büyükşehir Belediyesi yeni taşıma uygulaması olan toplu taşıma sistemi Trambüs’ün kendi hattında test sürüşleri yapılıyordu.

Bugün MAŞTİ arkasındaki Bakım İstasyonun da, Ahmet Çakır'ın Açılışını yaptığı törenle, Trambüs seferleri başladı.Trambüsler, ilk basın mensuplarını taşıdı.Yarın da halka ücretsiz sefer yapılacağı bildirildi.

Hem elektrik hem motorinle çalışabilen Trambüs araçlarının kendi hatlarına alınmasıyla Türkiye’de ilk kez elektrik enerjisiyle çalışan lastik tekerlekli modern toplu taşıma aracı Seferlerine başlanmış oldu.

Trambüs projesinin Türkiye genelinde ilk ve örnek bir proje olduğunu kaydeden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 11 Mart itibariyle trambüslerin yolcu taşımaya başlayacağını söyledi. 
Yaklaşık iki yılı aşkın süredir altyapı, üretim ve test sürüşleri devam eden trambüs, plaka tescil işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte ulaşım seferlerine başladı. Türkiye’de ilk defa Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan trambüslerin seferlere alınması nedeniyle bir tören düzenlendi.
MAŞTİ arkasında yapılan Trambüs Bakım Merkezi’ndeki törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Genel Sekreter Arif Emecen, Büyükşehir ve İlçe Belediye Meclisi üyeleri, Genel Sekreter yardımcıları, Daire başkanları, Şube müdürleri, Şirket Genel müdürleri, firma temsilcileri, basın mensuplarıyla kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Yeni yapılan Trambüs Bakım Merkezi’nin de gezildiği tören sırasında bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak ilkleri yapmaya devam ettiklerini söyledi. Trambüs Projesinin Türkiye genelinde ilk ve örnek bir proje olduğunu kaydeden Başkan Çakır, “Toplu taşıma araçları şehirlerin gelişmişliğini gösteren en önemli parametrelerden biridir. Biz de Malatya'da toplu taşımanın kalitesini artırmak, standartlarını yükseltmek için çalışmalar gerçekleştirdik. Yaptığımız incelemeler neticesinde trambüste karar kıldık. Netice itibariyle Türkiye’de olmaması münasebetiyle çok dikkat çekici bir yatırıma dönüştü. Alt yapısı ve fizibilite çalışması yapıldığı için biz hiçbir risk görmedik. Şehrimizin nüfusu, yol yapısı, kavşakları dikkate alındığında trambüs isabetli bir projeydi” dedi.

11 Mart itibariyle trambüslerin yolcu taşımaya başlayacağını belirten Başkan Çakır, resmi açılışın önümüzdeki zaman içerisinde gerçekleştirileceğini söyledi.

“NEDEN TRAMBÜSÜ SEÇTİK?”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, trambüs sistemini neden seçtiklerine de açıklık getirdi. Malatya’nın gelişen ve büyüyen modern bir il konumunda olduğunu belirten Çakır, “Toplu taşımada önemli ve ideal bir yatırım yapmamız gerekiyordu. Hem bütçemize uygun hem de engellilerin de kullanabileceği, konforlu ve güvenilir taşıma sistemi olan trambüsü seçtik” dedi.

Şu an itibariyle 38 km uzunluğunda hat döşendiğini belirten Çakır, bu mesafede, 9 ana trafo hattı, 53 durak, 79 km bakır tel gerilimi ile bin 523 katener direk dikildiğini söyledi.

Trambüs araçlarının trafikte öncelikli olacağını vurgulayan Çakır, trambüsün kavşak ve trafik ışıklarına yaklaştığında, sinyalizasyonun yeşile döneceğini ve böylece sistemin duraklamadan işleyeceğini söyledi. Çakır, ayrıca kumanda ve izleme merkezi oluşturularak, trambüs içi ile duraklarının sürekli takip edileceğini belirtti.
Trambüs sisteminin çevre dostu bir yatırım olduğunu kaydeden Çakır, “Çevreye karbonmonoksit salınımı olmayan çevre dostu bir yatırım. Bir diğer özelliği de çok avantajlı bir yatırım. Kendisini 7-8 yıl içerisinde amorti edebilen bir yatırım. Çünkü yüzde 75 enerji tasarrufu sağlıyor. Şu an kullandığımız dizel araçlarla kıyasladığımız zaman yüzde 75 daha az yakıt sarf ediyor. Güvenilirliği açısından duruş - kalkışları daha seri daha güvenli, tırmanma gücü bütün toplu taşıma araçlarına göre daha güçlü bir çekiş gücüne ve tırmanma gücüne sahip. İnanıyorum ki Türkiye’deki birçok şehir artık bundan sonra trambüs uygulamasına geçecek. Bunun ilkini yapıyor olmamız bize ayrı bir mutluluk veriyor” dedi.

SİSTEM, RAYLI SİSTEME DÖNÜŞTÜRÜLEBİLECEK”

Trambüs altyapısının raylı sisteme dönüştürülebileceğini de belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Bu sistem istediğiniz an raylı sisteme dönüşebiliyor. Şu anki trafo ve katener direkleri dahil olmak üzere bütün sistemler hafif raylı sisteme uygun sistemlerdir. Sadece raylar döşendiğinde bunu hafif raylı sisteme dönüştürebilirsiniz.
Sistemimizin bir diğer özelliği de yol üzerinde 8-10 metre sollama kabiliyetine sahip olmasıdır. Bu büyük bir avantaj” diye konuştu.

“15 MART PAZAR GÜNÜNE KADAR ÜCRETSİZ YOLCU TAŞIYACAK”

Trambüsün 11 Mart itibariyle yolcu taşımaya başlayacağını ve 15 Mart Pazar günü de dahil olmak üzere yolcuların ücretsiz taşınacağını kaydeden Çakır, trambüsün Malatya’ya ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi. Çakır ayrıca, emeği geçen herkese teşekkür etti. Düzenlenen törenin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, beraberindekiler ve basın mensuplarıyla birlikte trambüsle kısa bir yolculuk yaptı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 523
Bu Ay : 8582
Toplam : 8582

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom