Yaşadıkları Mağduriyetleri Hatırlattılar

Geride kalan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yapan Mazlumderatya Şubesi Kadın Kolları, bugünün kadınların yaşadıkları mağduriyetleri bir kez daha hatırlatma günü olduğunu ifade etti.

Yaşadıkları Mağduriyetleri Hatırlattılar Malatya Haber

Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti’nde yapılan basın açıklamasında Malatya Mazlumder Kadın Kolları Adına Sümeyra Öksüzoğlu bir kez daha hak ihlalleri, sistem içinde yabancılıklar, ayrımcılık, cinsel istismar ve kötü muamelelere dair istatistiklerle kadınlar gününü geride bıraktıklarını söyledi.

8 Mart Kadınlar gününün kadınların sorunlarıyla gölgede kaldığını ifade eden Öksüzoğlu, “Bugünün kendi dinamiklerini ısrarla ve kararla bastırmaya, törpülemeye ve onları yok saymaya çalışan ideoloji ve güç odaklarına, toplumsal yapının görünmez kıldığı kadınların yaşadıkları mağduriyetleri bir kez daha hatırlatma günüdür” dedi.
Anayasa'da kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğunu belirten Öksüzoğlu, ancak devletin aldığı tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamayacağını söyledi.

Öksüzoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Kadınların toplumsal statüde dışlanma, eğitimden yoksun bırakılma, karar alma mekanizmalarında temsil edilememe gibi konularda hak ihlalleri ve maruz kaldıkları şiddet, hakaret, cinsel istismar ve benzeri hususlar devletin bu konuda yükümlülüklerinde arzu edilen noktaya ulaşmadığını göstermektedir.

Eğitim hakkı, çalışma hakkı, seçme ve seçilme hakları, ertelenemez, sınırlandırılamaz Anayasal haklar içerisinde yer almalarına rağmen hayali yasaklarla kısıtlanmakta.Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1999 yılında, bir kadın milletvekilinin kıyafeti sebebiyle seçilme hakkının ihlal edilmesine, kendisi ile tamamen eşit haklara sahip bir vekilin "bu kadına haddini bildirin" sözleri ardından, diğer milletvekillerinin "dışarı, dışarı" tezahüratlarıyla, kadın vekilin meclisten çıkarılmasına sahne olmuştur. Kadının kendi sesini duyurabileceği, siyasi görüşünü konuşabileceği bir zeminden başörtüsü ile siyasi görüşünü yansıttığı belirtilerek görevini sürdürmesine engel olunmuştur. Seçilme hakkının ve onu seçenlerin haklarının gasp edilmesi on bir yıldır "milli utançlarımız" arasında yer almaktadır.

MAZLUMDER olarak, "bu kadına haddini bildirin!" sözünü unutmadığımızı hatırlatır, bu milli utancımızın telafisinin ancak mecliste kadın milletvekillerine tanınacak fırsat eşitliği ile giderilebileceğini belirtiriz. Ayrıca kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın karşısında olduğumuzu, kadınların anayasal haklarının hiçbir gerekçe ile sınırlandırılamayacağını belirterek, dünyada ve ülkemizdeki tüm kadınların "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nü kutlarız”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 859
Bu Ay : 2427
Toplam : 2427

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom