Çözüm Sürecini Değerlendirdi

Yazar Yılmaz Odabaşı, silah bırakma çağrısı ile süren çözüm sürecinde AK Parti’nin bir çıkmazda olduğunu savundu.

Çözüm Sürecini Değerlendirdi Malatya Haber

Malatya’da 3.Deniz Kitap Festivali’nde okurları ile buluşan yazar Yılmaz Odabaşı, çözüm sürecine ilişkin soruları yanıtladı. Hükumetin bu konuda bir çıkmazda olduğunu düşündüğünü belirten Odabaşı, “Bir yandan milliyetçi oyları elinde tutmak ve Türk kamuoyuna barışın teminatı olduğunu söylemek, diğer yandan bölgede kanı durdurmanın ve Kürt sorununu ben olmasam çözülmez diyerek hem Kürt oylarına hem Milliyetçi oyları elinde tutmak çabası var” dedi.
Bu süreçte Kürtlerin istediği özerkliğin verilmemesi durumunda barış sürecinin sona ereceğini iddia eden Odabaşı, “Abdullah Öcalan bu çağrıyı yaptı ama Kürtler neyin karşılığında silah bırakacak? Bunca yıl ödenen bu ağır bedellerin karşılığı herhalde Abdullah Öcalan’a bir ev hapsi olmasa gerek” şeklinde konuştu.

AK Parti’nin sırtının iki sivri bıçağın üzerinde olduğunu ifade eden Odabaşı, “Ya Türkiye’deki milliyetçi oyları kaybedecek ya da barış süreci bir çözümsüzlük sürecine dönüşecek. Ve Türkiye’de korkarım daha büyük toplumsal siyasal bir gerilim süreci başlayacak” diye konuştu. 

HDP’nin barajı aşıp aşmayacağı konusunda da düşüncelerini belirten Odabaşı, “Şu süreçte AK Parti HDP’yi barajı aşmayacağını düşünerek meclis dışında bırakıp Türkiye’de Kürt sorununu çözümünde tek olma hevesinde görünüyor. Kürtlerin mecliste meşru siyasete yapamazlarsa, barışında Türkiye’de söz konusu olmayacağını düşünüyorum” dedi.

Yazar Odabaşı, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Demirtaş’ın yüzde 9,5 oy aldığını hatırlatarak “Kürtlerin oyu asla bu kadar olmadı. Fakat ben çok istememe rağmen barajın aşılması benim için çok zayıf bir ihtimal görünüyor” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 86
Bu Ay : 4515
Toplam : 4515

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom