Araziden 17 Milyar TL Üretim Kaybı

Tarım arazilerinin aşırı parçalanması nedeniyle meydana gelen üretim kaybının yıllık 17 Milyar TL’yi bulduğu bildirildi.

Araziden 17 Milyar TL Üretim Kaybı Malatya Haber

Malatya’da, toprak koruma ve arazi kullanımı kanunun bazı maddelerindeki değişiklik nedeniyle bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi ‘nde düzenlenen toplantının açış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, ”15 Mayıs 2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5403 sayılı toprak koruma ve arazi kullanımı kanununda değişiklik yapılması hakkında ve 6537 sayılı Toprak Koruma Arazi Kullanımı Kanunu'nun bazı maddelerindeki değişiklik nedeniyle gerçekleştirilen toplantının verimli geçmesini diliyorum” dedi.

Selvi daha sonra şunları söyledi: “Daha önce geleneksel yöntemlerle mirasa konu tarım arazileri varisler arasında bilimsel kriterlere bağlı olmadan, geleneksel kurallara göre bölünebiliyor ve paylaşılabiliyordu. Ancak 6537 sayılı toprak koruma ve arazi kullanımı kanununun yeniden düzenlenmesi ile tarım arazilerinin korunması, çiftçilerin ekonomik ve bilimsel yöntemlerle tarım yaparak ekonomik kazanımlarının artırılması, verimli kullanılamayan tarım arazilerinin en verimli şekilde kullanımının sağlanarak milli gelirin arttırılması hedeflenmektedir. Tarım arazilerinin aşırı parçalanması nedeniyle meydana gelen üretim kaybı yıllık 17 Milyar TL’yi bulmaktadır. Kanunda yapılan son değişiklikle, tarım arazilerinin miras veya başka sebeplerle bölünmesi engellenmiştir. Biraz sonra konuyla ilgili şube müdürümüz ve konu uzmanı arkadaşlar daha detaylı bilgileri sizlere aktaracaklardır. Sahada görev alan sizlerin, bu konuyu gittiğiniz yerlerde paylaşmanızı, üreticilerimizi aydınlatmanızı istiyoruz.”

Daha sonra Tarımsal Alt Yapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Esra Bayır tarafından yapılan sunumla, toprak koruma ve arazi kullanımı kanunu ve kanunda yapılan değişiklikler katılımcılara anlatıldı.

Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Abdulmecit Yaşa, Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkan Yardımcısı Vahap Kalaycıoğlu, TARGEL personeli ve serbest tarım danışmanları katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 655
Bu Ay : 4099
Toplam : 4099

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom