Bavulu Aldı ve Şırnak'a Gitti

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şubat ayı başlarında yapılan atamalarda, 28 Şubat döneminde zor günler geçiren ve görevinden ayrılan ya da atılan öğretmenlere de fırsat tanındı. Zekiye Ak bunlardan biri.

Bavulu Aldı ve Şırnak'a Gitti Türkiye-Dünya

Şırnak’ın Silopi ilçesi Dicle Ortaokulu'nda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğine başlayan 28 Şubat mağduru Zekiye Ak, yaşadıklarını anlatarak, "Yaşadığımız sıkıntılardan dolayı bize destek olan ve mağduriyetimizi gideren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na ve Bakanımız Nabi Avcı'ya çok teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Önümüzdeki engelleri kaldırdıkları gibi Allah da onların önlerindeki engelleri kaldırsın. Allah yar ve yardımcıları olsun" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şubat ayı başlarında yapılan atamalarda, 28 Şubat döneminde zor günler geçiren ve görevinden ayrılan ya da atılan öğretmenlere de fırsat tanındı. Hükümetin aralarında çok sayıda başörtülülerin de bulunduğu 28 Şubat mağdurlarına tanıdığı geri dönüş hakkından yararlanan Zekiye Ak adlı öğretmenin 28 Şubat’ın getirdiği başörtüsü yasağından dolayı okulundan kaydı silinmişti. Şimdi ise sürecin getirdiği hak iadesi ile görevine, öğrencilerine, hayallerine kavuştu.

Zekiye Ak şimdi Şırnak’ın Silopi ilçesinde Dicle Ortaokulu'nda din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapıyor. Din kültürü derslerine girip Kur'an-ı Kerim öğreten Zekiye öğretmen, Hz. Muhammed'in (sav) hayatını öğrencilere anlatıyor. 

Aslen Tokatlı olan Zekiye Ak, 2015 Şubat atamasında öğretmen olarak Şırnak’a atandı. Atanma haberini alınca hemen bavulunu alıp yola koyulan Zekiye öğretmen ertesi gün okulunda görevine başladı. 
İlk mağduriyetini Kenan Evren döneminde yaşadığını kaydeden Zekiye Ak, "1988 yılında girdiğim üniversite sınavlarında başörtülü olduğum için sınav kapısından döndürüldüm. İkinci mağduriyetimi ise 1996 yılında İstanbul Üniversitesi'nde iktisat bölümünü okurken yaşadım. Yine başörtüsü yüzünden ben ve arkadaşlarım okul sınavlarına alınmadık. Kapıda duran polis bizi üniversiteye almadı. Tek istedikleri başımızı açmaktı, ama açmadık. 2 yıl sonra kaydımız silindi mektubu geldi. Okuldan kaydımız silinince başörtüsü ile okuyamayacağımızı anladım ve açıköğretime yöneldim. Aslen imam hatip çıkışlı olduğum için açık öğretimden iki yıllık önlisans ilahiyat okudum. Daha sonra yumuşayan hava ile Malatya İnönü Üniversitesi 4 yıllık ilahiyata geçiş yaptım. Okulumu bitirip formasyonumu aldım ve KPSS sınavına girdim. Yeterli puanı aldım. Ancak bu sefer de yaş haddine takıldım. Yaptığım başvurularda ‘Yaş haddinden dolayı ilk atamanız gerçekleştirilememiştir.’ diye reddedildi başvurumuz. Bu süreç içerisinde tabii ki Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı ile mağduriyetimizin giderilmesi konusunda sürekli dilekçe gönderiyorduk. Hükümetimizden umudumuz vardı. Bir gün bu mağduriyetimizin giderileceğinden emindik" dedi.

Yaşadıkları mutluluğu gözlerinden okunan Zekiye Ak, mağduriyetlerinin giderilmesinde emeği geçenlere dua ettiğini söyledi. Zekiye Ak, "Yaşadığımız sıkıntılardan dolayı bize destek olan ve mağduriyetimizi gideren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na ve Bakanımız Nabi Avcı'ya çok teşekkür ediyorum. Allah onlardan razı olsun. Önümüzdeki engelleri kaldırdıkları gibi Allah da onların önlerindeki engelleri kaldırsın. Allah yar ve yardımcıları olsun" diye konuştu.

İlk ataması Şırnak’a çıktığı için çok sevinçli olduğunu ifade eden Zekiye Ak, "Bölgede yaşanan olayları basından görüyorduk. Biraz da olsa çekinerek geldik ancak karşılaştığımız manzara bizleri utandırdı. Buradaki insanların misafirperverliği, bizi sahiplenmeleri, bize kucak açmaları bizi gerçekten mutlu etti. İdarecilerimiz sağ olsun her türlü yardımı yaptılar. Milli Eğitim Müdürlüğümüz bize kalacak yer temin etti. O zaman bütün oteller, öğretmen evi, polis evi dolu ve kalacak yer yokken sağ olsun Milli Eğitim Müdürümüz ve şube müdürümüz bizlere kalacak yer temin ettiler. Buradan hepsine teşekkürlerimi iletiyorum. Allah hepsinden razı olsun" şeklinde konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 456
Bu Ay : 2024
Toplam : 2024

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom