Bir 28 Şubat Dramı-Safiye

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından 2015 Yılı Kültürel Etkinlikler Kuşağı kapsamında “Bir 28 Şubat Dramı-Safiye” adlı tiyatro gösterisi gerçekleştirildi.

Bir 28 Şubat Dramı-Safiye Malatya Siyaset

Yoğun ilgi gören oyun, duygulu anlar yaşattı.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde sahnelenen tiyatro oyununa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Turan, Malatya Defterdarı Murat Yiğiter, İş-Kur İl Müdürü Vahap Toman, Büyükşehir Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanı Hasan Alıcı, şube müdürleri, STK temsilcileri ile kalabalık vatandaş topluluğu katıldı.
28 Şubat post modern darbesinin arka planında yaşanmış olayların anlatıldığı 2 perdelik oyunu, aynı zamanda oyun yazarı olan Murat Özdil yönetti.

UTANÇ VERİCİ UYGULAMA: İKNA ODALARI

1997 yılında “Bin yıl sürecek” iddiasıyla başlayan 28 Şubat süreci, aradan on yıl bile geçmeden hükmünü yitirirken ardında yüz binlerce mağdur, gelecekleri ellerinden alınmış, on binlerce gözü yaşlı genç kız bırakan keyfi uygulamaları yaşatmıştı. Üniversite kapılarında başörtüsü yasağı ile karşılaşan öğrenciler, ikna odalarına alınmıştı. Tarihe kara bir leke olarak geçen utanç verici uygulamalar; unutulmaması için Safiye oyununda canlandırıldı.
28 Şubat döneminin gözü yaşlı mağdurlarından biri safiye. Anayasa Doçenti Handan Başaran’ın 15 yıldır görmediği kızı Safiye, üniversiteyi kazanarak annesinin yanına taşınır.

Handan eşinden annesinin baskıları sonucu ayrılmak zorunda kalmıştır. Handan annesiyle yarım kalan hesaplarını annesinin vefatından sonra onun hayaliyle kavga ederek görmektedir. Bu sorununu yenmek için psikoterapist Demet ile görüşmeye başlar. Demet ona yalnızlığını gidermek için bir temizlikçi tutmasını tavsiye eder. Böylece temizlikçi Medet de hayatına dahil olmuştur.

Handan yıllardır hasretini çektiği kızının dünya görüşüne kendini alıştırmak zorunda kalmıştır. Tabi bunda Safiye’nin kavgaya dövüşe prim vermeyen yaklaşımı da büyük rol oynar. İlk perdenin sonunda Safiye İkna odaları ile tanışacaktır. Safiye okumak için saçlarını kazıtmayı tercih etmiştir. Safiye evden çıkar ve kapının hemen önünde bir trafik kazası geçirir. Handan yine annesi, psikoterapisti ve temizlikçisi ile olan eski yapayalnız hayatına döner. Aynı oyuncunun oynadığı üç karakter aslında Handan’ın kafasında oluşturduğu kimselerdir. Safiye ise aslında hiç doğmamıştır. O zorlu dönemde 17 yıl önce öldürdüğü masumiyeti Safiye olmuş ve karşısına çıkmıştır.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR

Ayakta alkışlanan tiyatro oyunun sonunda Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Turan, oyunun yapımcısı İklim Sanat’ın Genel Sanat Yönetmeni Erkan Fırat’a çiçek takdim etti. Erkan Fırat da sanata ve sanatçıya verdiği değer dolayısıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiğini belirterek Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır için hazırladıkları plaketi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Turan’a sundu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 21
Bugün : 53
Bu Ay : 2537
Toplam : 2537

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom