Okullarda Kayısı Dağıtımı Yapıldı

Kayısı üreticileri, üzümün yanında kayısının da dağıtılması yönündeki taleplerini her platformda dillendirirken, Malatya Ticaret Borsası ise bu yönde ilk adımı attı.

Okullarda Kayısı Dağıtımı Yapıldı Malatya Ekonomi

 Abdulkadir Eriş İlkokulu’nda 1300 öğrenciye kuru kayısı dağıtarak bundan sonraki süreçteki adımın ise Hükümet tarafından atılmasını istedi.

Yeşilyurt İlçesine Bağlı Abdulkadir Eriş İlkokulu’nda düzenlenen sembolik kayısı dağıtım töreninde konuşan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, 2013 yılında kendi borsalarının da içinde olduğu ve Ege Borsalarının da olduğu bir proje üreterek ilköğretim çağındaki 10 milyon üğrenciye, kuru üzüm, incir ve kayısı dağıtılması hedeflediklerini söyledi. Ancak maliyetin o dönem 94 milyon çıkması ile bu projeyi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği vasıtasıyla Hükümet’e gönderdiklerini belirten Özbey, geçtiğimiz ay Başbakan Davutoğlu’nun Manisa’da okullarda 60 bin ton kuru üzümün dağıtılacağını müjdesi verdiğini hatırlattı.

Malatya olarak bu proje ile birlikte kuru üzümün yanında kuru kayısının da dağıtılmasını arzu ettiklerini belirten Özbey, “Okul kantinlerinde bakıyorsunuz öğrencilerin abur-cubur şeyler yemesi neticesinde gelişimlerinde eksiklikler oluyor. Malatya kayısının özelliği ise çocuklarda zeka gelişim ve kemik gelişimi sağlıyor. Aynı zamanda bağırsaklarında düzgün çalışmasına yardımcı olan kayısımız özellikle cilt bakımında da önemli bir etki bıraktığı bilimsel olarak kanıtlanmış” dedi.

Malatya Ticaret Borsası olarak okullarda öğrencilere kayısı dağıtımında ilk adımı attıklarını belirten Özbey, bundan sonraki işin ise siyasilere ve Hükümete kaldığını söyledi.

Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay ise, Ticaret Borsası’na teşekkür ederek, Malatya kayısının geleceği açısından bu projenin önemli olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Borsa Başkanı Gürsel Özbey, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay, Ticaret Borsası Genel Sekreteri Abdulhavap Bulgurlu, ile okul yöneticileri içerisinde bir naturel birde jumbo kayısı bulunan ambalajları öğrencilere dağıttılar.

Öğrenciler, dağıtılan kayısıları yerken çok lezzetli buldukları kayısıların bundan sonrada okullarda dağıtılmasını istediler. Bazı öğrenciler ilk kez kayısı yediklerini belirtirken, sağlıkta faydalı olduğu kanıtlanan kayısıların Hükümetçe üzümle birlikte dağıtılması için talepte bulundular.

Malatya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen programda toplam 1500 adet kayısı ambalajı dağıtıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 694
Bu Ay : 4251
Toplam : 4251

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom