2 Kırsal Okul Yenilenecek

Hacı Hasan Kovuk Mesleği Eğitim Merkezi ile İŞKUR tarafından düzenlenen kurs ile kırsalda yer alan 2 okul baştan aşağı yenilenecek.

2 Kırsal Okul Yenilenecek Malatya Haber

Malzemelerinin İbrahim Bodur Kale Seramik Eğitim Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı tarafından karşılandığı kurs 76 gün sürecek ve kursiyerlerinde günlük ücretleri İŞKUR tarafından karşılanacak.

Proje ile ilgili Hacı Hasan Kovuk Mesleği Eğitim Merkezi’nde düzenlenen toplantıya katılan Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, bu proje ile birlikte 2 okulun baştan aşağı yenileneceğini ve iç ve dış boyalarında vakıf tarafından karşılanacağını söyledi. İşçiliğini ve ustalığını İŞKUR Müdürlüğü vasıtasıyla toplum yararına çalışma kapsamında istihdam edilecek kursiyerlerin yapacağını belirten Babahanoğlu, “Aslında daha doğrusu istihdam edilecekler kursiyer olarak başlayarak ve bu işler bu arkadaşlarımız tarafından yerine getirilecek” dedi.

Kursiyerlerin eliyle kırsalda Bindal, Dilek, Şahnahan, Topsöğüt, Tohma gibi mahallelerde bulunan okullarının bakımının yanı sıra onarımını ve boyalarını yapacaklarını dile getiren Babahanoğlu, “Bu şekilde kırsalda okul fiziki ortamı ve şartları iyi olmayan birçok okulumuzu bu kursiyer arkadaşlarımızla beraber düzeltmiş olacağız. Kursiyer arkadaşlarımız da sertifika almış olacaklar” dedi.

Toplantıda konuşan İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman ise Malatya’da bulunan 37 bin 597 işsizin olduğunu belirterek piyasaya ciddi anlamda bir işsizliğin hakim olduğunu söyledi. Malatya’nın iş imkanları Batı’ya göre daha sınırlı ama Doğu’ya göre de daha ileride olduğunu vurgulayan Toman, “Malatya inşaat sektörü de Malatya’da en önde gelen sektörler arasında yer almaktadır. Sizin öğreneceğiniz bu meslekte inşaatlara yönelik olması dolayısıyla, yarın bu kursu başarıyla bitirmeniz halinde bu alanda kendine özgü işler seçeceğinizi ve iş bulma imkanınızın ciddi oranda artacağını göreceksiniz” dedi.

Kursun 76 günde biteceğini belirten Toman, kursiyerlerin kurs sürecince genel sağlık sigortalarını yatıracaklarını ve ayrıca günlük 20 TL de harçlık verileceğini sözlerine ekledi.

Hacı Hasan Kovuk İş Merkezi'nden Derviş Yoldaş da benzer kursları daha önce de düzenlediklerini, ancak bu kursun daha çok ayrıcalıklı olduğunu dile getirdi. Yoldaş, “Çünkü örnek bir uygulama. İŞKUR’un kursiyerlerin harçlığını vermesi, kursiyerlerin giderlerinin karşılanması, malzemelerin bir firma tarafından karşılanması, eğitimlerin öğretmenlerimiz tarafından verilmesi hayal edilen istihdam ve mesleki eğitim bu olsa gerek. İnşallah bunu bu 3 ayın sonunda gerçekleştirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 306
Bu Ay : 4104
Toplam : 4104

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom