Öğretmenler Cuma Namazı Kılmak İstiyor

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikasının başlattığı, “Cuma Günü Cuma Namazı İçin Mesai Saati Düzenlenmesi İmza Kampanyası “ Malatya’da destek gördü.

Öğretmenler Cuma Namazı Kılmak İstiyor Bölge

EKSEN Eğitim-Sen’in Konuyla ilgili  16 ocakta baştattığı 20 şubat 2015 Cuma gününe kadar devam eden kampanyanın Malatya ayağı devam ediyor. Yeni Cami  önünde açılan imza kampanyasına, Malatya BBP İl Başkanı İbrahim İşleyen'nin destek verdiği imza kampanyasına vatandaşlar da büyük ilgi gösterdiler.

EKSEN Kamau Çalışanları Sendikası 16 ocakta başlattığı kampanya ile;

“Dini ve vicdani kanaatlerden ötürü insanlar sınıflara, kamplara ayrıştırılarak / kutuplaştırılarak öteki üzerinden kimlik oluşturma sürecinin çok ağır faturalarını ödeyerek bugünlere gelmiş bir toplumuz. Son yıllarda ülkemizde din ve vicdan hürriyeti kapsamında önemli adımlar atıldığını müşahede etmekteyiz. Bu tür adımların artarak devam etmesi ülkemizin toplumsal yapısının normalleşmesi açısından önemlidir. Bu kapsamda atılması gereken önemli adımlardan biri de cuma namazı ibadeti konusunda saat düzenlemesine gidilmesidir. Daha önce Cuma namazı ile ilgili mesai saati düzenlemesine gidilmesine dair 25 Eylül 2013 tarihinde basın açıklamamamızı yapmıştık (http://eksen.org.tr/sdetay.asp?did=268) Ancak halen konuyla ilgili sıkıntının giderilmediğini üzülerek müşahede etmekteyiz. Milli Eğitim Bakanlığı’na ve üniversitelere bağlı kurumlarda kamu çalışanlarının birçoğu cuma namazını kılamamaktadır. Anayasamızın din ve vicdan hürriyeti başlığı kısmında “Herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.” denmektedir. Ancak eğitim çalışanları, Müslümanlar için en temel ibadetlerden biri olan cuma namazını ders saatine denk geldiğinden dolayı kılamamaktadırlar.  Bu soruna dikkat çekerek çözüme kavuşturulması için 16 Ocak 2015 Cuma günü saat 11.00 – 14.00 arası Türkiye genelinde üyelerimizin katılımı ile kitlesel basın açıklaması yapılarak imza kampanyası başlatılacaktır. 20 Şubat 2015 Cuma gününe kadar toplanacak olan imzaların muhatap kurum ve kuruluşlara iletilmesine karar verilmiştir.”

Açıklamasını yaparak  yılların sıkıntısına Türkiyenin çözüm bulmasını istemektedir.

EKSEN Konfederasyonnu Malatya temsilcisi Kenan Akdoğan, Malatyanın  Cuma Günü Cuma Namazı İçin Mesai Saati Düzenlenmesi İmza Kampanyasına öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesi için büyük destek verdiğini belirterek ilgiye teşekkür etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 288
Bu Ay : 3732
Toplam : 3732

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom