İç Güvenlik Yasa Tasarısına Tepki

TBMM’de görüşülen İç Güvenlik Yasa tasarısının kanunlaşması ile birlikte ağır insan hakları ihlallerinin olacağını savunan İnsan Hakları Derneği Malatya Şube Başkanı Servet Akbudak, yasanın geri çekilmesini talep etti.

İç Güvenlik Yasa Tasarısına Tepki Malatya Haber

Malatya’daki bazı sivil toplum kuruluşları ile birlikte dernek binasında basın toplantısı düzenleyen Servet Akbudak, kamuoyunda “Yeni iç güvenlik paketi” olarak bilinen, “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hakkındaki çekincelerini dile getirdi.

Görüşülen kanun tasarısının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki bazı maddeler açısından son derece tehlikeli sakıncalar taşıdığını öner süren Akbudak, “Yapılacak düzenlemeler kapsamında hukuk güvenliği ortadan kaldırılarak keyfi despotik yönetim anlayışı ikame edilecek, Ceza mahkemesi Hukukunda “koruma tedbirleri arasında düzenlenen arama yetkisinin kullanımında hukuki irade yok sayılarak, mülki amirler ve kolluk güçleri yetkilendirilecektir. Yargının yetkisini tamamen ortadan kaldıran bu düzenlemeyle yürütmenin etkisi açık hale getirilerek mevcut hukuk sistemiyle de tamamen zıt bir uygulama olacaktır” ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları Derneği olarak bu tasarının geri çekilmesini talep ettiklerini söyleyen Akbudak, siyasileri de sorumluluğa davet etti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 275
Bu Ay : 4704
Toplam : 4704

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom