MTSO İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 2015 yılının ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi.

MTSO İlk Toplantısını Gerçekleştirdi Malatya Haber

 Yapılan toplantıda konuşan MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya için sağlık, demir çelik ve gıda ve tarım sektörünün önemli olduğunu belirterek, “Bu yıl bu konularla ilgili çalıştay yapmayı hedefliyoruz” dedi. 
Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 2015 yılının ilk meclis toplantısını Meclis Başkanı Sami Payza başkanlığında gerçekleştirdi. MTSO toplantı salonunda yapılan toplantıda Aralık ayının mizanın 23 milyon 512 bin 294 lira 7 kuruş olduğu ifade edilerek, oy birliğiyle kabul edildi.

Daha sonra MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç hem Malatya hem de ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erkoç, 2015 yılına yine dünyanın birçok yerinde tatsız hadiselerle girildiğini belirterek, “Bir de Fransa’da bir derginin peygamber efendimize yönelik kışkırtıcı yayınlar yaptı. Bu durum bir Müslüman olarak hepimizi derin bir şekilde üzdü. Şunun bilinmesini istiyorum ki, hiçbir inanca saldırı özgürlük olamaz. Hele hele peygamber efendimize dil uzatanların kendilerine özgürlük maskesi takanların kabul edilebilir bir durum değildir. Bir kere daha nereden gelirse gelsin, yapılan her türlü şiddeti nefretle kınıyorum” şeklinde konuştu.

“HIZLI TREN MALATYA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Geçen ay içerisinde Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın Malatya ziyaretinde anımsatan Erkoç, Malatya’yı heyecanlandıran projelerin gündeme geldiğini söyledi. Erkoç, şunları kaydetti:

“Biz de TSO olarak bu projeleri gündemde tuttuk. Özellikle ulaşım noktasında hızlı trenin Malatya açısından ne kadar önemli olduğunu meclis kürsüsünde de defalarca ifade ettik.

Bu konularla ilgili hem başbakanlara hem de bakanlara raporları takdim etmiştik. Malatya’yı ulaşım noktasında rahatlatacak tünellerin de açılması da Malatya’nın gelişimine ciddi anlamda katkı sunacaktır. Bu yatırımları TSO olarak takipçisi olacağız. Bakanın olumlu açıklamaları da bizi ayrıca memnun etmiştir. İnşallah bu yatırımların en kısa zamanda hayata geçirilmesi Malatya’nın ekonomi açısından da ne denli önemli olduğunu belirtmek isterim.”

“KOMİTE ÇALIŞMALARI VERİMLİ GEÇİYOR”

2015 yılı için bazı düşünceleri olduğunu ifade eden Erkoç, bu düşünceleri şöyle izah etti:

“Özellikle komite çalışmalarının bir önceki meclise göre daha verimli geçmesi bizleri son derece memnun ediyor. Bu ay içersinde yine 3 meslek komitesinin çalışması oldu. Özellikle Cuma günü 16’nci meclis komitesi Malatya’yı yakından ilgilendiren Tarım İl Müdürlüğü ile birlikte genişletilmiş komite çalışması yapılacak. Dönem dönem Malatya’yı geleceğe taşıyacak sektörlerden bahsettik.

Özellikle bunlarında başında sağlık sektörünün önemli olduğunu, demir çelik, kayısıdan dolayı gıda ve tarım sektörünün önemli olduğunu her zaman vurguladık. Akademik danışmamızla yaptığımız görüşmeler neticesinde meclis üyelerinin de görüşlerini alarak bu yıl içerisinde çalıştay yapmayı hedefliyoruz. İnşallah bu çalıştayları genişletilmiş ve sektörel olarak da yapmayı planlıyor ve hedefliyoruz. Bu konuyla ilgili önümüzdeki ay itibarıyla daha detaylı bir şekilde gerekli bilgilendirmeyi yapacağız. Meclis divanın uygun görmesiyle 3 ayda bir hem Malatyalı hem de ülke genelinde tanınmış iş adamları çağırıp meclis üyelerine hitap etmelerini arzuluyoruz. Meclis divanı uygun görürse bu konuyla ilgili de yönetim kurulu olarak çalışma yapmak istiyoruz.”

BASINDA ÇIKAN İDDİALARA CEVAP

Malatya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç konuya ilişkin olarak son TSO Meclis Toplantısı’nda soruşturma sürecine ilişkin meclis üyelerine bilgi verdi. Erkoç, şöyle dedi: 

“Bir konuyu sizinle çok zamanınızı almadan paylaşmak istiyorum. Biliyorsunuz; 2 yıl önce da Sekreter görevinde bulunan Erkan Gölgeli denen şahsın işine yönetim olarak oy birliği ile son verdik. O süreçte görevine son verdikten hemen sonra biz bakanlık müfettişi istedik. Belki detaylı bilmiyorsunuz diye anlatıyorum. Bakanlık müfettişini biz talep ettik. Sicil biliyorsunuz, bakanlığa bağlı bir kurum ve orada yapılan işlemlerde birinci derecede sicil müdürü sorumludur, ikinci derece sorumlu olan genel sekreterdir.

Yönetimin ve yönetim kurulu başkanını bir dahli söz konusu değildir. Müfettişin yaptığı incelemeler sonucunda sicil müdürümüzün o günkü şartlar içerisinde iyi niyetle üyelerimize hizmet olsun anlayışı ile 5 TL, 10 TL gibi paraları almamış ve Müfettişte 5 bin TL zimmet çıkardı ve bu 5 bin TL zimmeti de arkadaşımız, sicil müdürümüz kendi cebinden ödedi. Daha sonra çıkan sekreter tarafından işe dönüş ile ilgili olarak bir mahkeme müracaatı oldu. İş Mahkemesi bunun müracaatını ret etti ve işe dönüşünü mahkeme kararı ile kesti. Arkasından sicil ile ilgili olarak mahkemeye şikâyette bulundu. Bizde Oda olarak o şahıs hakkında şikâyette bulunduk.

Ne hikmetse anlamakta zorlandık, savcı 1,5 yıl sonra bu iki davayı birleştirerek dava açtı. Geçen ayda biz tekrar gittik ve savcı bey ile görüştük. İddia edilen hususları ben bilgilerinize sunmak istiyorum; iddiada 7 firmanın silindi deniliyor, 7 firmanın borcu silinmiştir deniliyor. 7 firmanın kaydının silinmesi söz konusu değil, borçlarının da silinmesi söz konusu değil, buna yönetim olarak da bizim yetkimiz yoktur. Bilgisayar kayıtlarımıza girerseniz bu 7 tane firmanın kayıtlı olduğunu ve borçlarının da durduğunu herkes görecektir. Bunu da mahkemeye delil olarak gördük. Daha mahkeme başlamadı.

Biz mahkemeye delillerimizi sunduk. Bu firmalarla ilgili olarak da bilgi vereyim, iddia edilen firmalar; Nergis İlhan, Konak Beton, Necdet Aksoy, Macar İnşaat, Çizgi Tekstil, Yeni Teknik Gıda, Alsan Alüminyum ve MTM Malatya. Bu firmaların halen alacak kayıtları mevcuttur. Eski genel sekreter 200 bin TL tazminat verildiğini iddia etmiştir, biz bir tek kuruş kendisine tazminat vermedik. Bu yalan ve iftiralardan dolayı kendisi hakkında hukuksal süreci başlatacağız.. Bizim anlımız açık, buranın kuruşunu her zaman kendi kuruşumuzdan daha değerli gördük ve tasarruf neticesinde TSO’ya yeni bir bina kazandırdık. Ben konuyu kamuoyunun takdirlerine sunuyorum.”

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 587
Bu Ay : 7733
Toplam : 7733

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom