İsot'un zahmetli serüveni

Şanlıurfa'da, bölge insanının vazgeçilmez damak tatlarının başında gelen isot, uzun ve zahmetli bir yolculuğun ardından tarlalardan sofralara geliyor.

İsot'un zahmetli serüveni Bölge

Sonbahara doğru tarlalardan toplanan biberler köylüler tarafından toplanarak, çuvallarla hal pazarı esnafına satılıyor. Kamyonlarla hal pazarına getirilen biberler, isot yaparak geçinen aileler tarafından satın alınarak evlerinin bahçesine götürülüyor. Burada yıkandıktan sonra saplarından ve çöplerinden ayrılan biberler, günler süren zor ve zahmetli bir işleme tabi tutuluyor.
Elle parçalandıktan sonra yerlere serilen laylonların üzerinde bekletilen biberlerin önce kuruması sağlanıyor. Ardından gün içerisinde ters yüz edilerek güneşlettiriliyor. Yaklaşık 10 günlük işlemin ardından rengi koyulaşan ve makinelerde çekilerek pul biber haline getirilen isot, zeytinyağıyla harmanlanarak o eşsiz tadı ve parlaklığını kazanıyor.
Genellikle kadınların çabasıyla yürütülen işlemler Sırrın Semtinde Tarım İl Müdürlüğü ekiplerinin denetiminde oluşturulan çadırlarda yapılıyor. Yıl boyunca küçük ev işletmelerin ya da baharatçıların tezgahlarını süslen isot kilosu kalitesine göre 5 ile 25 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor.

İYİ İSOT YETİŞTİRME UYARISI
Şanlıurfa biberini yetiştiren çiftçiler, doğru ekim ve sulama metotları konusunda Tarım İl Müdürlüğü tarafından her yıl uyarılıyor. Her yıl binlerce ton yurt dışına ihraç edilen biberin ekim konusunda doğru yapıldığında ekonomiye büyük katkı sağladığını belirten Tarım İl Müdürü Keskin, isotun ilk meyvesi görülünceye kadar zamansız sulamadan kaçınılması gerektiğini söyledi. Keskin, "Suyun karık sırtlarına ve bitki kök boğazına yükseltilmemesi gerekir. İlk yatırım masrafı yüksek olmakla birlikte, damlama sulama, en uygun sulama tekniğidir. Böylece işçilik masrafı, bakım, hastalık ve zararlılarla mücadele kolaylaşır ve masraflar azalır. Damlama sulama sistemi kurma imkanı olmayan üreticilere, karık usulü sulamayı tercih etmeleri gerekir. Her yıl aynı tarlaya isot ekildiği zaman, çeşitli hastalık ve zararlılar çoğalıyor. Bu sebeple ekim nöbeti uygulanmalı. Bölgede en iyi ekim nöbeti, buğday veya ikinci ürünün ardından isot ekimidir" dedi.
Yeşil isotta hasadın, Haziran sonu veya Temmuz başında, kırmızı isotta ise Eylül ayından başlayarak Ekim ayı ortalarına kadar devam ettiğini vurgulayan Keskin, isotun pul biber olarak ev şartlarında şu şekilde değerlendirilmesi tavsiyesinde bulundu:
"Önce biberlerin sap kısımları ve tohumları çıkartılıp temizlenir. Daha sonra, naylon örtü içine konularak, güneş altına terleyerek karartılmaya bırakılır. Bu işlem, periyodik aralıklarla alt üst yapılarak, isot iyice kararıncaya kadar devam eder. Kararan isot, daha sonra örtüden çıkarılarak kurutulur. Kurutulan isot daha sonra çuval içine konularak, tahta bir tokmakla dövülerek, pul biber haline getirilir. Elekten geçirilen isota, isteğe göre bir miktar tuz ve zeytinyağı ilave edilir. Böylece,
Şanlıurfa'nın meşhur biberi isot, artık kullanıma hazır hale getirilmiş olur."

İSOT ÜRETİMİ ARTIYOR
Şanlıurfa'nın sembol olmuş ürünlerden biri olan 'İsot' üretiminde her geçen yıl biraz daha artıyor. İsotun bölge halkının vazgeçilmez bir baharatı, salçası ve gelir kaynağı olmakla beraber kenti yurt içinde ve yurt dışında tanıtan önemli bir gıda maddesi olduğunu bildiren Tarım Müdürlüğü yetkilileri, üretimin de her geçen yıl artış gösterdiğini ifade etti. Geçtiğimiz yıl 5 bin 745 hektar alandan 124 bin ton ürün elde edildiğini bu üretim sezonundaysa 130 bin ton ürün rekoltesi beklendiğini kaydeden yetkililer, "Urfa isotu yurtdışında başta Almanya, Avusturya ve Hollanda gibi Türklerin çoğunlukta olduğu ülkelerde de satılmaktadır" dedi.
Urfa isotunun yurt içi ve yurtdışı pazarlarında aranan bir ürün haline gelmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu bildiren yetkililer, "Geleneksel üretim yöntemlerinden çıkıp, modern ticari işletmelerde dünya gıda üretim standartlarına uygun üretim, ambalajlama, saklama, taşıma ve satışa sunma koşullarını gerçekleştirmeliyiz. Özellikle açıkta yapılan sebze tarımı için ilk aşamada yerli çeşitlerin ıslahına öncelik verilmelidir" diye konuştu.

KADIN İŞÇİLERİN 3 TL'LİK ACILI ZAHMETİ
Şanlıurfa'da, kadınların 3TL'lik acılı çalışması bu yıl Ramazan ayına denk gelmişti. Kadınlar Ramazan ayında da boş durmayarak bir torba biberi 3TL'ye temizlediler. Özellikle geceleri biber temizleyen ve onu isot haline getiren kadınlar, bunun da "acı bir mutluluk" olduğunu söylüyorlar.
Yılın bir ayını isot yapmaya ayırdıklarını ifade eden Melehat Sarılı, bir torba biberi 3 TL'ye temizlediklerini belirtti. Yaptıkları işin acılı bir iş olduğunu kaydeden Sarılı, "Urfa isotu, Urfalı kadınların baş tacıdır. Ramazan ayı olmasına rağmen her evde şu an biber temizleniyor. Bu işin ticaretini yapanlar ise kadın kiralıyor. Ben gündelik olarak isot temizliyorum. 1 torba biber yaklaşık 20-24 kilo geliyor. Bir torbayı 3 TL'ye temizliyorum. Bir günde yaklaşık 50 torba temizliyorum. Bir torbadaki 3 TL'lik biberin bir o kadar acısı vardır. Biberleri temizlerken ellerim yanıyor. İlk zamanlar acıdan duramıyorum. İleriki günlerde alışıyoruz. Bizim ekmek kazanmamız acılı oluyor" dedi.

İSOTUN HAZIRLANIŞI
Şanlıurfa'da, yöre mutfağının baş tacı olan Urfa isotunda kış hazırlıklar genelde Ağustos sonu Eylül ayı başında başlıyor.
Şanlıurfa'da her evin bahçesinde, isotun kışa yetiştirilmesi için hummalı bir çalışma başlatılıyor. Yılın bir ayını isot yapmaya ayırdıklarını ifade eden kadınlar, Urfa isotunun yöre mutfağının baş tacı olduğunu söylüyor. İsot üreticisi Emine Kaya, "Urfa isotunu herkes yapıyor. Ama hiçbiri evde yapılan isotun tadını vermez. Urfa isotu Kahramanmaraş ve Gaziantep gibi bölgelerde fabrikalarda işlenerek isot haline getiriliyor. Bunlar daha sonra Avrupa ve iç piyasaya 'Urfa isotu' diye sürlır. Bu işlem, periyodik aralıklarla alt üst yapılülüyor. Aslında Urfa ev isotunun tadını hiç kimse veremez. Çünkü Urfa isotunu hazırlamak zahmetli bir iştir" dedi.

İSOTUN PUL BİBER HALİNE GETİRİLMESİ
Şanlıurfalı isot üreticisi Emine Kaya, isotun pul biber olarak ev şartlarında değerlendirilmesini şöyle anlattı:
"Önce biberlerin sap kısımları ve tohumları çıkartılıp temizlenir. Daha sonra, naylon örtü içine konularak, güneş altına terleyerek karartılmaya bırakılır. Bu işlem, periyodik aralıklarla alt üst yapılarak, isot iyice kararıncaya kadar devam eder. Kararan isot, daha sonra örtüden çıkarılarak kurutulur. İsot kurutulduktan sonra çuval içine konularak, tahta bir tokmakla dövülerek, pul biber haline getirilir. Elekten geçirilen isota, isteğe göre bir miktar tuz ve zeytinyağı ilave edilir. Böylece,
Şanlıurfa'nın meşhur biberi isot, artık kullanıma hazır hale getirilmiş olur."

AFLATOKSİN UYARISI
Şanlıurfa'da kadınların mutfaklarının baş tacı olan isot için uzmanlar her yıl uyarılarda bulunuyor. Urfa Tarım İl Müdürü Abdullah Keskin, Urfa isotunun depolanması ve saklanması konusunda Aflatoksin uyarısı yaptı.
Uzmanlar, isot satıcılarına uyarılarda bulunarak, "Biberde hasat mevsiminin başlamasıyla Urfa'da isot üretimi için hazırlıklar da başlar. Günde 150 ile 200 ton isotun satılması, isotun Urfalılar için önemini de gösteriyor. Geçen yılın mahsulü olan isotların da iyi saklanması ve depolanması gerekiyor. Urfa mutfağının baş tacı olan isotu yapmak için özellikle Ağustos ve Ekim aylarında Urfalı kadınlar evlerin damlarında, balkonlarda, bahçe kasımlarında isot kurutmaya başlıyor. Çalışan kadınlar isotu sofrada tüketirken değil de sofraya getirene kadar çektikleri acının daha fazla olduğunu söylüyorlar. Ancak uygun şartlarda hazırlanmayan işleme aşamasından sonra depo ve nem düzeyine dikkat edilmeyen isotun (pul biber) kanserojenik etkiye sahip 'Aflatoksin' oluşumuna neden olabilir. Bunu sonucunda da karaciğerde önemli sağlık sorunlara çıkabilir. Bu zararlı maddendin oluşmaması için isot yapımında kullanılacak biberlerin zedelenmemiş olması gerekir. Biberler yıkanır. Saplarından ayrılır, çekirdekleri temizlenir ve ufak parçalara ayrılarak kuruması için güneşte bekletilir. Güneşte bekletilen biberler toprakla veya beton zeminle temas ettirilmemelidir. Mümkün olduğunca üst üste gelmeyecek şekilde temiz bir bez üzerine serilir. 1-2 gün suyunu çektikten sonra temiz torbalara konur. Terletilip havalandırılarak biberin karartılması sağlanır. Biber istenilen rengi aldıktan sonra öğütülür. Öğütülen isotların nem geçirmeyen ambalajlarda serin ve nemsiz bir ortamda yaklaşık 15 santigrat derecede muhafaza edilmesi gerekir"
dedi.

İSOT GENÇLİK İKSİRİ İÇERİYOR
Şanlıurfa'da kadınların mutfaklarda baş tacı olan Urfa isotunun ilaç vazifesi gördüğü belirtildi. Uzmanlar, isotun mideye zararı değil faydası olduğunu söylüyor.
Şanlıurfa Tarım İl Müdürlüğünün yaptığı araştırmada Urfa isotta antioksidan maddesinin fazla bulunmasından dolayı yiyenlerin daha genç kaldığını belirtti. Bundan dolayı yurt içi ve dışından genç kalmak için alınarak kullanılan ilaçlar yerine isot tüketmelerini istedi.

ET ÜRÜNÜNDEN ÇOK İSOT TÜKETİLİYOR
Acılar diyarlır. Bu işlem, periyodik aralıklarla alt üst yapılı olarak bilinen Urfa'da et tüketiminden çok isot tüketiliyor. Urfa'da her gün ortalama 1 tondan fazla pul biberin (isot) tüketildiği bildirildi.
Urfa Belediyesi Hal Pazarı Müdürlüğü istatistiklerine göre, Kilis ve Bursa'dan her gün 20 ile 30 ton, Urfa'dan ise 50-60 ton olmak üzere günlük toplam 80 ton kırmızı biberin geldiği belirtiliyor. Hal pazarı yetkilileri, "Urfa'ya her gün kamyonlar dolusu kırmızı biber geliyor. Bu biberler daha hale gelmeden önceden sipariş edilerek, isot ve salça üreticileri tarafından alınarak, para karşılığında kadınlar tarafından işlenip biber salçası ve isot yapımında kullanıyorlar" dedi.
Urfa'da daha önceleri evlerde satılan isotu ilk kez 14 yıl önce tezgaha taşıyarak ünlenen Müslüm Demirkol, "Hemşerimiz İbrahim Tatlıses'in her programda isotun tanıtımını yapmasından dolayı son yıllarda yurdun birçok illinden isot sipariş alıyoruz. İsotcu pazarında günde ortalama 1 tondan fazla kuru pul biber (isot) tüketimi yapılıyor. Şehrimize her gelen yerli ve yabancı turistler mutlaka bizim ev yapımı isotlarımızdan alıp sevdiklerine hediye olarak götürüyorlar" dedi.
Piyasa değeri kalitesine göre 5 ile 25 YTL arasında değişen isotun bu kadar fazla tüketilmesi, Urfa ekonomisine de önemli bir katkı sağlıyor. Urfa'da et tüketiminden fazla isotun tüketildiğini belirten Demirkol, isotun Urfalılar için vazgeçilmez olduğunu söyledi.

İSOT; İNSANOĞLU HAYATININ HER ALANINA GİRDİ
Şanlıurfa'da çiğköfte, ciğer, lahmacun yapımında kullanılan ve bölge insanının, özellikle de kadınların mutfağının baş tacı olan ve Urfalı'nın vazgeçilmez damak zevki olan isot, tatlılardan, pastalardan, rujlardan sonra künefeye kadar girdi.
Şanlıurfa'nın tarihi ve turistik yerlerinden birisi olan Balıklıgöl yanındaki Fuat Usta'nın Gördüm Tattım Kuruyemiş isimli işletmenin sahibi Fatih Billurcu, farklı kullanım alanları bulunan isottan yeterince faydalanılmadığını söyledi. Billurcu, müşterilerin hizmetine sundukları isotlu leblebinin çok tuttuğunu ve bu fikirle kabak çekirdeği, yer fıstığı, soya soslu-isotlu fıstık, isotlu leblebi gibi bir çok kuru yemişin imal edildiğini kaydetti. Billurcu, "Urfa isotu her alanda herkesin hayatına girdi.
Urfa isotu, tatlılardan, kuru yemişten, mutfak yemeğinden tutun her alanda vardır. Türkiye'nin en çok fıstık üretilen bölgesi olan Urfa fıstığını isotlu olarak yapanlar bile var. Yöneticilerimiz Urfa'nın sembolü olan fıstığa yeterli önemi vermedikleri için patentini Gaziantep'e kaptırdılar. Urfa'da hemen hemen bir çok alanda insanların hayatına giren isot, Urfalılar kadar yabancıların da ilgisini çekiyor. Urfa'da daha önce de müşterilerine isotlu nargile sunan kafeteryalar dikkat çekmişti.

İSOTLU DONDURMA
Şanlıurfa'da her alana giren isot, sonunda dondurmacıların da gözdesi oldu. Acılı yemeklerdeki kullanımıyla ün yapan isot, dondurmada da kullanılıyor. Urfa'da 5 yıldan beri satılmakta. Türkiye'de kendisinin bir ilki gerçekleştirdiğini ve isotun yaşamın her alanına girdiğini söyleyen dondurma ustası Said Karakaş, "Kahramanmaraşlılar patatesli dondurma yaptı. İsotlu dondurmayı da ben yaptım" dedi.
Şanlıurfalı 20 yıllık dondurmacı Said Karakaş, bundan 5 yıl önce isotlu dondurmayı kendisinin keşfettiğini hatırlatarak, yaptığı dondurmayı notere onaylattığını söyledi. Said Usta, "Bundan 5 yıl önce isotlu dondurmayı Türkiye'de ilk kez ben yaptım. İsotlu dondurmanın kullanım hakkı patenti bana aittir. Diğer sade ve karışık dondurmalara nazaran isotlu dondurmaya talep daha çok. Kentte isotlu dondurmayı bir tek ben satıyorum. Çünkü bunun yapım ve satış hakkı bana aittir. Urfa deyince akla ilk gelen isottur. Ben de bu sebeple isotlu dondurma yaptım" diye konuştu.

İSOTLU RUJ MODASI
Hayatlarının her anında isot olan Urfa halkı, isotlu ruj kullanmaya başladı.
Çocukların ruj sürmelerini önlemek amacıyla üretilen isotlu ruju, büyükler tadı güzel olduğu için sürüyor. Tanesi 2 TL'den satılan ve farklı renklerde üretilen rujlara ilginin daha da artması bekleniyor.
Ömeriye Camii karşısında isotlu ruj ve kozmetik ürünleri satan Cuma Konuksa, isotlu rujun çocuklar için üretildiğini ancak büyüklerin daha çok ilgi gösterdiğini kaydederek, "İsotlu ruj küçük çocukların ruja olan ilgilerini azaltmak için üretildi. Ama buradaki kadınlar, isotu ve acıyı sevdikleri için hem çocuklarına hem de kendilerine isotlu ruj alıyor. Kime niyet, kime kısmet" şeklinde konuştu.

URFA İSOTU EYLEMCİLERİN ALETİ OLDU
Şanlıurfa Kamu-Sen İl Temsilciliği 2004 yılında Toplu Görüşme Takip Bürosu açmıştı. Büronun açılışında hükümetten maaşlarını 870 milyon liraya yükseltmesini isteyen memurlar, isotlu eylem yaparak, "Hükümet memuru isot ekmeğe mahkum etmesin" demişti.
Dönemin Kamu-Sen Urfa Temsilcisi Ahmet Alataş, en düşük memur maaşının 870 milyon lira olmasını istediklerini belirterek, Hükümetin memurun sesine kulak vermesine dikkat çekmek için isotlu eylem yapmıştı. Hükümetin uygulamalarını protesto için isot-ekmek eylemi yapan memurlar, Urfa'nın acısıyla meşhur isotlarını ekmek arasına koyarak yemişlerdi. Gazetecilerin "İsot mu acı yoksa hükümetin uygulamaları mı?" sorusuna dönemin Kamu-Sen Temsilcisi Alataş, "Hükümetin verdikleri tabii ki" şeklinde yanıtlamıştı.

'İSOT'TA TESCİL DAVASI
Kırmızı pul biber 'isot'un patenti, Urfa'da kaldı. Türk Patent Enstitüsü'nden Urfa Belediyesi'ne gönderilen resmi yazıda, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan tescil itirazının reddedildiği belirtildi.
Urfa Belediyesiyle, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nın karşı karşıya geldiği patent davası sonuca bağlandı. Buna göre; Urfa Belediyesi'nin girişimleriyle 2000 yılı Eylül ayında yapılan tescil başvurusuna Kahramanmaraş TSO tarafından yapılan itiraz kabul edilmedi. Türk Patent Enstitüsü'ne bağlı Markalar Dairesi Başkanlığı'nca Urfa Belediyesi'ne gönderilen yazıda, "ŞPB+şekil ibaresini coğrafi işaret olarak tescil ettirmek üzere 25 Ağustos 2000 tarihinde yaptığınız başvuru, 29 Nisan 2000 tarih 24387 sayılı Resmi Gazete'de ilan edilmiştir. İlan edilen tescil başvurunuz, yaptığımız ŞPB+şekil coğrafi işaretlerinin Resmi Gazete'de yayımlandığı haliyle tescili kesinleşmiştir" ifadesine yer verildi. Urfa'da yapılan 2 yıllık uğraş sonunda Urfa isotunun patenti alındı.

İSOT GELENEKSEL GIDALAR ARASINDA
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından oluşturulan 'Geleneksel Gıdalar' listesinde Urfa'nın 11 ürününe yer verilmişti. Bu ürünler arasında Urfa isotu da bulunuyor. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı Bursa Gıda Kontrol ve Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından başlatılan 'Türkiye'nin Geleneksel Gıda Ürünleri' projesi kapsamında, Türkiye'ye özgü geleneksel gıdaların envanteri çıkarılmıştı. Proje çerçevesinde 64 ilde 459 geleneksel gıda yer almıştı. Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)
koordinatörlüğünde yürütülen proje, Devlet Planlama Teşkilatı'ndan (DPT) alınan 2 milyon TL'lik bütçeyle gerçekleştirilmişti. Envanter çalışmasının ardından bir toplantı yapılarak, bu ürünlerden hangisinin geleneksel ürün olduğunun belirleneceği projenin, 2010 yılında bitirilmesi hedefleniyor.
Çalışma sonucu, kültür çeşitliliği sayesinde birçok geleneksel gıda ürününün bulunduğu Türkiye'de, iller arasında ürünlerin hangi bölgeye ait olduğuna dair yaşanan tartışmaların sona ereceği belirtiliyor. Urfa'da bastık, gün pekmezi, küncülü akıt, mırra, nar pekmezi, isot reçeli, Urfa isotu, çiğ köfte, şıllık, lahmacun ve çekçek geleneksel gıdalar arasında yerini aldı.

ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. EREL, URFA İSOTUNU ARAŞTIRDI
Harran Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özcan Erel, Urfa isotunun 4 yıl önce araştırarak, isotun yaşlanmayı önlediğini söyledi.
Bölge illerinde üretilen isot ile Urfa isotu üzerinde araştırma yapan öğretim üyesi Doç. Dr. Özcan Erel, isotun yaşlanmayı önlediğini belirtti. Yaşlanmayı önlemek için dışardan ithal edilerek alınan ilaçlar yerine isot tüketilmesinin daha iyi olacağını vurgulayan Doç. Dr. Özcan Erel, "Dışardan ithal edilerek gerek eczanelerde gerekse modern marketlerde satılan antioksidan ve anti-aging (yaşlanmayı önleyici) preparatlar için yüksek miktarlarda para ödenmektedir. Şanlıurfa isot pul biberi bu preparatlara karşı oldukça ucuz ve iyi bir alternatiftir. Çorba, salata ve yemeklerimize bir miktar Şanlıurfa isot pul biberi eklenmesi onların antioksidan ve anti-aging kapasitelerini artıracaktır" dedi.
İsotun insan vücuduna çok faydası olduğunu ifade eden Doç. Dr. Erel, "Oksidan denilen zararlı moleküller vücutta normalde az miktarda üretilir. Vücut antioksidan sistem denilen mekanizma aracılığı ile bu zararlı molekülleri etkisiz hale getirir. Vücutta sigara içimi, hava kirliliği, yetersiz beslenme ve aşırı yorgunluk gibi bazı iç ve dış etmenler oksidan maddelerin yapımını artırırken, antioksidan denilen koruyucu maddelerin tüketimini ise hızlandırır. Bu durum, başta kanser, kalp damar hastalıkları,
şeker hastalığı, romatizma gibi bazı hastalıkların gelişmesinde ve yaşlanmanın hızlanmasında zemin hazırlayıcı etmenlerden biri olarak yer alır. Vücut antioksidan denilen maddelerin önemli bir kısmını kendi üretemez ve ihtiyacı olan bu antioksidan maddeleri sebze ve meyvelerden karşılar. Çalışmamızda; bir gruba tek doz 1 gram Şanlıurfa isotu, bir gruba eczanelerde satılan 1 gram C vitamini verdik. İki ayrı grup üzerinde yarım, bir ve iki saat sonra kanlarındaki toplam antioksidan kapasite düzeylerini
ölçtük. İsot verilen grubun kan toplam antioksidan kapasite düzeyindeki artış, C vitamini verilen gruptaki artıştan yaklaşık iki kat daha yüksek bulundu" diye konuştu.
Çalışmasında isot çeşitlerini de ele alan Doç. Dr. Erel, araştırma sonuçlarını şöyle açıkladı:
"Diğer illerimizde üretilen çeşitli pul biberlerin toplam antioksidan kapasite düzeyleri ölçüldü ve Şanlıurfa isot pul biberininki ile karşılaştırıldı. Şanlıurfa isot pul biberinin toplam antioksidan kapasite düzeyinin diğer pul biberleri arasında en yüksek toplam antioksidan kapasiteye sahip olduğu belirlendi."

İSOTUN HEYKELİ DİKİLDİ
İnsanoğlunun hayatının her alanına giren isotun sonunda heykeli de dikildi. Urfa Belediyesi'nin girişimiyle hazırlanan proje kapsamında dikilen isot heykeli, büyük ilgi görüyor.
Heykeltıraş Abuzer Çalışkan ve peyzaj mimarı iki arkadaşı tarafından inşa edilen isot (acı biber) heykeli, Hal Pazarı Kavşağı'na 1 yıl önce dikildi. Projenin hayata geçirilmesi için Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüştükten sonra hazırlıklara başlayan Çalışkan ve ekibi, bir yıllık proje çalışmasının ardından heykeli 45 günde tamamladı.
Taş üzerine monte edilen kırmızı renkli isot heykelinde 3 metre yükseklikte 3 biber bulunuyor. 130 santim uzunluğunda ve 50 santim eninde inşa edilen biberlerin 100 yıl boyunca sıcağa ve soğuğa dayanabilen fiberglas malzemeden yapıldı.
Denizli'nin horozu, Diyarbakır'ın karpuzu ve Malatya'nın kayısısı gibi Urfa'nın da isotu ile ünlü olduğunu belirten Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Neden Urfa'nın isot heykeli olmasın?" düşüncesinden hareket ettiklerini belirtti. Fakıbaba, "İsot bizim vazgeçilmez yiyeceğimizdir. Sabah, akşam ve sahurda, yani her anımızda vardır. İsotsuz bir hayat düşünemeyiz. İsot, şehrimizin en önemli simgesi ve biz de çok iyi bir usta ile kentimize bir isot heykeli kazandırdık. Daha önce de bunu düşünmüştük ancak iyi bir usta ile yapmak istedik. Şanlıurfa'nın girişine heykelin daha büyüğünü yaptırabiliriz" dedi.

İSOT DÜNYA ÜNİVERSİTELERİNİN GÜNDEMİNDE
Acı kırmızı biberin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri, özellikle kanser hücrelerini yok etme özelliğinin İngiltere'de yapılan bir araştırmayla bir kez daha doğrulanmasının ardından, isot Urfalılar için olduğu kadar Türkiye için de büyük bir önem kazanmıştı.
Nottingham Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, jalapeno biberinin (acı kırmızı biber) içinde bulunan 'kapsaisin' maddesinin, hücrelerin enerji üreten ısı odası 'mitokondri'ye saldırarak kanser hücrelerinin ölümünü tetiklediğinin belirlenmesi üzerine, fıstığın patentini Gaziantep'e kaptıran Urfalılar bir yıl önce isotun patentini almıştı.

ÜNLÜ YEMEK DERGİSİ GOURMET, ACI BİBERE YER VERDİ
Amerika'da 50 yılı aşkındır yayınlanan ünlü yemek dergisi Gourmet, Mayıs ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Urfa ve Kahramanmaraş'ın acı biberlerine 3 sayfalık yer ayırdı.
Dergi yazarı John Willoughby, 'Heat of the Matter' (Biberin Ateşi) başlıklı makalesinde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki şehirlerde üretilen 'isot' denilen acı biberlerin öyküsünü kaleme aldı. Doğal ortamda tarlalarda yöre kadınları tarafından işlenen biberlerin öyküsünün anlatıldığı makalede, Türkiye'de üretilen biberlerin sırrının çözülmesi anlatılıyor. Türk misafirperverliğinin önemine de dee ğinen yazar, yöre halkının içtenliğiyle ilgili yazdığı 3 sayfalık makale, derginin Mayıs sayısında yayınlandı.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 205
Bu Ay : 7002
Toplam : 7002

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom