Arguvan'da Abdal Musa Lokması

Geleneksel olarak her yıl Ocak veya Şubat ayında Arguvan Abdal Musa Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen Abdal Musa Birlik Lokması ve Cem, Arguvan’da yoğun katılım ile gerçekleştirildi.

Arguvan'da Abdal Musa Lokması Malatya Haber

Arguvan'da Abdal Musa Kültür Derneği’nin hazırladığı Arguvan Abdal Musa Lokması ve Birlik Cem’ine Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, CHP İl Başkan Yardımcısı İbrahim Çakır, CHP Arguvan İlçe Başkanı İbrahim Çopur, Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, köy dernekleri başkanları katıldı.

Abdal Musa Lokması için toplanan bağışlar ve yardımlarla alınan kurbanların kesildiği ve lokmaların dağıtıldığı günde kadın-erkek, yaşlı-genç, bir araya gelen Arguvanlılar hem hasret giderdi hem de büyük bir dayanışma örneği sergiledi.

Lokma öncesinde bir konferans düzenleyen Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, Alevilik ve Abdal Musa Lokması ile ilgili bilgilendirici bilgiler paylaştı.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ise, Arguvan’da her zaman birlik ve beraberlikten yana olduklarını, Arguvanlı toplumun her zaman eşit yurttaşlık haklarını savunduklarını belirti. Kızıldaş, birlik ve beraberliğin ön plana çıktığı Abdal Musa Birlik Lokmasının kabul olmasını dileyerek Lokma’ya katılan herkese ve Birlik Lokmasına öncülük eden Arguvan Abdal Musa Kültür Derneği üyelerine ve Başkanı Soner Üstün’e teşekkür etti.

Abdal Musa Lokmasının aynı zamanda Birlik Lokması olduğunu, hem lokma ve hem Cemin kabul olmasını dileyerek, sözlerine başlayan CHP İl Başkanı Enver Kiraz ise yaptığı açıklamada, çağdaş toplum, Cem Evi'nde Atatürk’ün, Pirsultan’ın, Hacı Bektaşın resimleri hep yan yanadır. Cem evine giren herkes can olarak görülür, bunun anlamının ise din, dil, ırk, mezhep ayrımı gözetmeksizin herkesin insan olarak bir görülmesidir” diye konuştu. 

Kiraz, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’a Abdal Musa Kültür Merkezi’ne verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederken, Abdal Musa Kültür Derneği Başkanı Soner Üstün’e çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Dağıtılan Lokmaların ardından Cem evinde Arguvan’dan ve Malatya’dan vatandaşların yoğun katılımı ile Birlik Cem İbadeti gerçekleştirildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 359
Bu Ay : 6339
Toplam : 6339

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom