Somuncu Baba Tarih Ve Medeniyet Programında

Malatya’nın Darende ilçesindeki Somuncu Baba Türbesi, Cine 5 ekranlarında Prof.Dr. Ahmet Şimşirgil’in hazırlayıp sunduğu Tarih ve Medeniyet programında anlatıldı.

Somuncu Baba Tarih Ve Medeniyet Programında Malatya Kültür-Sanat

Malatya’nın Darende ilçesindeki Somuncu Baba Türbesi, Cine 5 ekranlarında Prof.Dr. Ahmet Şimşirgil’in hazırlayıp sunduğu Tarih ve Medeniyet programında anlatıldı. Programda, Somuncu Baba'nın kabrinin Osmanlı arşiv vesikaları ile Darende'de olduğu vurgulandı. 

Kabri Darende ilçesinde bulunan Somuncu Baba’nın Osmanlı Devletinden günümüze etkilerini anlatan Cine 5 kanalındaki Tarih ve Medeniyet programında birçok konu anlatılarak sunum yapıldı. Darende’nin Somuncu Baba türbesi ile basında gündeme gelmesi sonrası konuşan Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser, “Maneviyat dünyamızı aydınlatan, fikirleri, eserleri ve yaşam felsefelerinin yanı sıra yetiştirdiği talebeleri ile Osmanlı coğrafyasına etkileri olan Somuncu Baba ile günümüzde aynı düşünce ışığında insanlığa hizmeti kendilerine düstur edinen Osman Hulusi Efendi ve evlatları, ülkemiz ve insanlık için önemli değerlerdir” dedi.

Programın sunucusu Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in Somuncu Baba'nın kabrinin Osmanlı arşiv vesikaları ile Darende'de olduğunu bir kez daha vurguladığını belirten Eser, Şimşirgil’in önemli açıklamalarla tarihten örnekler verdiğini dile getirdi.

Programa ayrıca M. Fatih Can, Resul Kesenceli ve Musa Tektaş’ın da konuk olduğunu söyleyen Eser, yapılan konuşmalarda Darende, Somuncu Baba ve nesline dair zihinlerdeki bilgilerin tazelenip bilinmeyen birçok konunun da perçinlendiğini belirtti.

Son günlerde Somuncu Baba'nın yeniden gündeme geldiği zaman diliminde program da konuya bilimsel gerçekler ışığında son noktanın konulduğunu ifade eden Başkan Eser, “Programın Darende çekimlerinde tanışarak bir süre sohbet edip fikirlerinden istifade ettiğimiz Ahmet Şimşirgil başta olmak üzere böylesine güzel dolu dolu bir programı kamuoyuna sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 825
Bu Ay : 6019
Toplam : 6019

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom