Kaçağın 9 Yılını Kim Ödeyecek

Elektrik faturaları için ödenen kayıp kaçak bedeli paralarını geri almak isteyen abonelere sadece 1 yıllık ödeme yapan enerji firmaları, geri kalan 9 yılı devletten almalarını söylüyor.

Kaçağın 9 Yılını Kim Ödeyecek Malatya Haber

Tüketicileri umutlandıran elektrik faturalarındaki kayıp kaçak olarak kesilen paraların geri ödenmesi için firmalara başvuran vatandaşlar sadece 1 ila 2 yıllık ücreti alıyor. 69 liraya denk gelen bedelin geri kalan 9 yılını firmalar ödemiyor. Geçmişe dönük borçların kendilerine ait olmadıklarını söyleyen enerji firmaları, geri kalan paranın devlet tarafından ödeneceğini ileri sürerek vatandaşlara bir forum doldurup 1 yıllık ödeme yapıyor. Tüketiciler ise ne yapacaklarını bilmiyor.

Malatya Tüketici Eğitim ve Koruma Derneği Başkanı Ali Düzova, tüketicilerin mağdur olduğunu ifade ederek “Ülkemizde kayıp kaçak bedeli alınan elektrik ücretinin vatandaşa geri iade kararı alındı. Yargıtay kararı ile bu hakka sahip olduk. Bir vatandaşımızın dava açması sonucunda Yargıtay son 10 yıllık bir iade ile ilgili enerji şirketinin bu parayı ödemesi lazım. Şu an bir sıkıntı ortaya çıktı. Tüketicilerimiz bize elektrik satan firmaya gittiklerinde ellerine bir dilekçe veriyor. Son bir yılı bu da 69 lira yapıyor. Bunun ödemesini yapıyorlar geriye kalan 9 yılı ödemiyor. Enerji satan firma ise diyor ki ben 1 yıldır bu firmayı aldım. Geri kalan 9 yılı o dönem de devlet kurumu olan elektrik enerjisi satan kurumun ödemesi lazım şeklinde konuşuyorlar. Vatandaş bu konuda büyük sıkıntı yaşıyor. Biz, dernek olarak diyoruz ki siz 1 yıllık ücreti alın sonra tekrar itiraz edelim ve tekrar dava açın belki düzelebilir” dedi.

Ali Düzova, diğer bir sıkıntının tüketici sorumluları hakem heyetinin 3’e bölünmesi olduğunu söyleyerek “Battalgazi, Yeşilyurt ve İl hakem heyeti. Büyükşehir olduktan sonra tam bir alt yapı hazırlamadan bu sisteme geçince inanılmaz bir tıkanma var hakem heyetlerinde inşallah yetkililer bizim bu durumumuzu göz önüne alır. Alt yapısını hızlandırırlar gerek bilgisayarlar gerek personel ihtiyaçlarına biran önce çözüm bulunur” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 15
Bu Ay : 3459
Toplam : 3459

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom