Parasız kalınca Kürt olmak...

Selda Bağcan Kürtçe şarkı söyleme yarışı ve Kürt olduklarını açıklama yarışına giren sanatçılar için "Bunların fazla para kazanmaya başlayınca Türk,"

Parasız kalınca Kürt olmak... Türkiye-Dünya

Radikal gazetesi yazarı Avni Özgürel, iki gün önce CNN-Türk’te Saba Tümer programında sanat dünyamızın yüzük taşlarından Selda Bağcan’ın konuk edildiğine dikkat çekti ve bugünkü köşe yazısının bir bölümünde onun bir sözüne dikkat çekti.

İşte Özgürel'in köşe yazısının Bağcan'la ilgili kısmı:

"Bağcan’la aynı lisede Ankara Kurtuluş Lisesi- aynı sınıfta okudum. Ve onun İspanyolca şarkılar söylediği günlerden itibaren sadık bir dinleyicisi oldum. 70’lerin tablosunda farklı düşünce ve endişelerle hareket etmiş olmama gelince, bunu da hiçbir zaman hayranı olmaya engel görmedim. Zira Bağcan’ın sadece Türkiye için değil tüm müzik dünyası için önemli bir sanatçı olduğuna inandım.

Programda kimin ne kadar dikkatini çekti bilemem, ama günümüzün ‘Açılım’ tartışmaları, Kürtçe şarkı söyleme yarışı, Kürt olduklarını açıklama furyasına katılan sanatçılarla ilgili bir değerlendirme yaptı Bağcan. Bunların fazla para kazanmaya başlayınca Türk, parasız kalınca Kürt olduklarını hatırlamalarındaki traji/komik hale değindi. Özal zamanında Kürtçe yasağının kalkmasına rağmen o zaman Kürt olduklarını akıllarına getirmeyip şimdi akıntıya ağız uyduranlardı sözlerinin muhatabı kuşkusuz. Bağcan, yasağın kalkmasından sonra Kürtçe şarkı söyleyen tek sanatçıydı.

Bağcan’ın sözünü ettiği Özal’lı yıllarda şimdi Radikal yazarları arasında olan dönemin Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek’in Bence en başarılı kültür bakanlarından biridir- danışmanıydım. Ve o günlerde muhtemelen işletme belgesi verilmeyeceği, daha ötesi yasaklanacağı düşünülerek çekilmiş olan sinema filmi ‘Mem u Zin’e benim de katkımla işletme izni çıktı. Film vizyona girdiğinde galasına katılmaktan korkmaları bir yana, en sert tepkinin Kürt kökenli sanatçılardan geldiğinin ‘Böylesi kışkırtıcı çıkışlar
yüzünden sanat dünyasında yer tutmaya çalışan Kürtlerin hedef haline geleceği’ yorumlarının tanığıyım."

radikal

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 571
Bu Ay : 8630
Toplam : 8630

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom