'Kayısı Fiyatları Düşmeyecek'

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey geride kalan 2012 yılında Malatya’da 79 bin 43 ton kuru kayısı ihracatının yapıldığını belirterek toplam 348 milyon 184 bin dolar girdisi sağlandığını söyledi.

'Kayısı Fiyatları Düşmeyecek' Malatya Ekonomi

MTB Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Özbey, 2014 yılına ait ihracat rakamlarını açıkladı. Bu yıl yaşanan don ve dolu afeti ile kayısının yüzde 90’ının yandığını hatırlatan Özbey, geride kalan yılda Malatya’nın 96 ülkeye toplamda 79 bin 43 ton kuru kayısı ihracatının yapıldığını söyledi.

Bu ihracattan ise 348 milyon 184 bin dolar girdi sağlandığını belirten Özbey, kayısı pazarın her geçen gün genişlediğini ve bu yıl daha önce ihracat yapılmayan ülkelere de kayısı gönderildiğini dile getirdi. Kayısının pazarının genişlemesinde emeği geçen tüccar ve ihracatçılara teşekkür eden Özbey, bundan sonraki süreçte kuru kayısının gün geçtikçe azaldığını belirtti. Tüccarlar da uyarılarda bulunan Başkan Özbey, “Ben onlara bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Pazarı sık sık kontrol etsinler, arz talep dengesini iyi ayarlasınlar ve kayısılarını bu süreç içerisinde değerinde satmaya gayret etsinler” dedi.

Daha önlerinde 6 aylık bir süreç olduğunu ve bu kapsamda stoklardaki kayısıların ancak yeteceğini dile getiren Özbey, bu konuda da dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey, 2015 yılına ait beklentileri konusunda da değerlendirmelerde bulunarak kuru kayısı da Ocak ayında geride kalan 20 günlük süre içerisinde şu ana kadar 2 bin 500 ton ihraç gerçekleştirildiğini söyledi. Özbey, aylık 3-4 bin ton civarında kayısı ihracatı gerçekleştirmeye devam edeceklerini belirterek, “Fiyatlar düşmeyecek, gün geçtikçe kuru kayısı ihracatı azalıyor. Lütfen bunu herkes dikkate alsın” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 852
Bu Ay : 15028
Toplam : 15028

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom