Ağbaba'dan Fezleke Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hakkındaki fezlekenin kanunda olmayan bir maddeye dayandırıldığını belirterek yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Ağbaba'dan Fezleke Açıklaması Malatya Siyaset

Kamuoyunda çok tartışılan “makul şüphe” yasasının geçtiğimiz yılın Şubat ayına kadar kanunda yer aldığını belirten Ağbaba, “Ancak 17-25 Aralık operasyonundan sonra Şubat 2014’te madde değiştirildi. İktidar bu maddeye göre “makul şüpheli” olmaktan korktuğu için, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 116'ıncı maddesinin fıkrasında yer alan “makul” kavramı çıkarıldı ve somut delillere dayalı kuvvetli ibaresi getirildi” dedi.

Hakkındaki fezlekenin kanunda olmayan maddeye göre hazırlandığını ifade eden Ağbaba, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Makul şüphe” kavramının 10 ay içerisinde çocuk oyuncağı gibi kanuna bir eklenmesi bir çıkarılması bir tarafa, hakkımda hazırlanan fezlekede, hukuk ayaklar altına alınmış. En temel hukuk kuralı çiğnenmiş. Ceza hukuku, isnat edilen suçun işlendiği tarihteki kanun maddesi uygulanır diyor. Ben hukukçu değilim, ancak benim suç işlediğimin iddia edildiği tarihte kanunda “makul şüphe” kavramı mevcut olmamasına rağmen makul şüpheye dayandırılmış fezlekem.”

Hakkındaki fezlekenin 13 Kasım 2014’te hazırlandığını söyleyen Ağbaba, “Makul şüphe, Kanuna 2 Aralık 2014’te tekrar giriyor. Yani fezleke, yasa değişikliği olmadan 20 gün önce hazırlanmış olmasına rağmen “makul şüpheye” dayandırılmış. Olmayan bir maddeye göre hakkımda fezleke hazırlanmış. Yasada “makul şüphe” yokken savcı bey benim hakkımdaki iddiayı makul şüpheye dayandırmış. Demek ki savcı “makul şüphenin” kanuna gireceğini önceden bilebilme yeteneğine sahip” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 65
Bu Ay : 6862
Toplam : 6862

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom