Beyaz Baston Buluşuna Patent

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Fatih Kocamaz'ın "Görme Engelliler İçin Ultrasonik Bir Beyaz Baston” buluşu patent aldı.

Beyaz Baston Buluşuna Patent Malatya Eğitim

Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Kocamaz’ın iki yıl önce "Görme Engelliler İçin Ultrasonik Bir Beyaz Baston" isimli buluşu ile Patent Enstitüsüne başvuruda bulunduğu belirtilirken, başvuruyu değerlendiren Enstitünün incelemeler sonucunda, Kocamaz'ın bu buluşunun ulusal patent olma vasfı taşıdığına yönelik karar verdiği açıklandı.

Buluşu ile patent alan Yrd. Doç. Dr. Adnan Fatih Kocamaz, yaklaşık 9 yıl önce tasarladığı buluşu hakkında bilgiler verdi. Görme engelli bireylerin yol ve yön tayini yapmalarında yardımcı olmak üzere tasarlanan baston çubuğunun üzerine konumlandırılan ve engelli bireyin istikameti üzerinde yer alan engel, çukur veya engebe gibi tehlikelere olan uzaklığı tespit eden bir elektronik sistem içerdiğini belirten Kocamaz, tasarım gerçekleştirildikten sonra ELECO 2006 isimli ulusal konferansta bir bildiri ile akademik olarak tanıtıldığını da dile getirdi.

Bildiri çalışmasının ELECO düzenleme kurulu tarafından çok beğenildiğini ifade eden Kocamaz, Bursa'da düzenlenen bilişim fuarındaki özel bir stantta da tanıtım amacıyla buluşunun sergilendiğini belirtti.

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü de yaptığı açıklamada, patent alan buluşu Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Fatih Kocamaz'ı kutladı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 192
Bu Ay : 3990
Toplam : 3990

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom