Katedral Yöntemi, Başarıyla Sonuçlandı

Bel fıtığı tedavisi gören Şeyho Kılıç’a bir süre sonra toplardamar tıkanıklığı teşhisi konuldu. Yazıhanlı hastaya Yeni Devlet Hastanesi’nde katedral yöntemi ile yapılan operasyonda başarıya ulaşıldı.

Katedral Yöntemi, Başarıyla Sonuçlandı Malatya Yaşam-Sağlık

Devlet Hastanesi bulunan hasta Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla yeniden sağlığına kavuştu. Yazıhanlı Şeyho Kılıç daha önce Devlet Hastanesi’nde ve Turgut Özal Tıp Merkezi’nde olmak üzere 2 sefer bel fıtığı ameliyatı oldu. Daha sonra dizlerinde ağrı oluşan Kılıç, bir ameliyat daha geçirdi. Sonrasında kan pıhtılaşması tanısı konulan hasta doktora başvurduğunda bu hastalığın tedavisinin olmadığını öğrendi.

Bunun üzerine Yeni Devlet Hastanesi’ne giden hasta burada Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doktor Melek Yılmaz tarafından ameliyata alındı ve başarılı bir operasyonla yeniden sağlığına kavuştu. Yaklaşık 10 gün önce gerçekleşen ameliyatla sağlığına kavuşan Şeyho Kılıç, şu an sağlığının çok iyi olduğunu ve felçli bir hasta durumundayken şimdi çok rahat yürüyebildiğini dile getirdi. Kılıç, kendisini yeniden sağlığına kavuşturan Devlet Hastanesi yönetimine ve doktorlara teşekkür etti.

Başarılı operasyona imza atan Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doktor Melek Yılmaz ise, hastanın DVT yani toplardamar tıkanıklığı teşhisi ile kendilerine geldiğini ve bu tanının akciğerlerde pulmoner emboli nedeniyle ölüm riski taşıdığını söyledi. Bu hastalığın da aslında birçok nedeninin bulunduğunu belirten Yılmaz, “Hareketsizlik, genetik yatkınlık, cerrahi nedenler, eğilimli olmak gibi nedenleri var. Bu hastamıza DVT tanısı koyduktan sonra yüksek medikal tedaviye başladık, ilaçla riskleri ortadan kaldırmaya çalıştık. Ama ultrasonlarla hastaya baktığımızda toplardamar tıkanıklığının daha yukarı doğru ilerlediği gördük. Bel fıtığı aslında önceki tanısı” dedi.

Hastada medikal tedavinin başarısız olması nedeniyle diğer tedavi yöntemlerine başlamaya karar verdiklerini belirten Doktor Yılmaz, “Zaten girişimsel cerrahi denilen yöntemlerimiz son yıllarda arttı. Anjiyo eşliğinde, bir katedral yardımıyla o tıkalı damara girerek, damardaki pıhtıyı aspire ediyoruz. Ama ilk önce karın damarına bir filtre koyarak pıhtının akciğerlere gitmesini engelleyip önlemimiz alıyoruz. Bu hastamızda da çok başarılı bir sonuç elde ettik. Bacaktaki ödem ve şişlik geriledi. Ameliyatı Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı arkadaşım Mehmet Yılmaz ile yaptık. Seçilmiş vakalarda maliyeti yüksek bile olsa insan hayatı çok değerlidir. Bu nedenle bu yönetmeleri kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Uygulanan yöntemin maliyeti yüksek bile olsa katedral yardımıyla tıkalı damarı açtıklarını belirten Yılmaz, “Hastanın hayatını kurtardık. Yine kanı sulandıran ilaçlarımıza devam edeceğiz. Hasta kontrolümüzde olacak. Şu an herhangi bir şikayeti kalmadı, yürümesi kolaylaştı. Genetik yatkınlığı devam ettiği sürece risk tabi ki var” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 715
Bu Ay : 5081
Toplam : 5081

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom