Suriyeliler Kamp Dışında Eğitim Görmeyecek

UNICEF’in Malatya’da yaptırdığı okulda Türk öğrencilerin eğitim göreceği, Suriyeli öğrencilere kamp dışında eğitim verilmesinin düşünülmediği ifade edildi.

Suriyeliler Kamp Dışında Eğitim Görmeyecek Malatya Haber

Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Suriyeli mültecilerin Malatya’daki kampta verilen eğitim hakkında bilgi aktardı. Tatlı, “Ülkelerindeki iç karışıklıktan dolayı ilimize gelen misafirlerimiz var. Bununla alakalı 3 bin dolayında Suriyeli öğrencilerimiz var. Bunların tamamına yakını Beydağı Konaklama Tesislerindeki okullarda öğrenimlerini sürdürüyorlar. Ancak bir şekilde taşra ilçelerine giden ailelerin çocukları var.

Onlarla alakalı da İçişleri Bakanlığının geçici vatandaşlık belgesi verdikten sonra onlarda kendi okullarımızda kendi müfredatımızla eğitimlerini sağlayacağız ama hedefimiz Beydağı Konaklama Tesislerindeki Suriyeli vatandaşlarımızın çocuklarının eğitiminde Suriye müfredatını uyguluyoruz. Oradaki eğitimin koordinesini sağlıyoruz. Bir de Türkçe eğitim veriyoruz.

Çocuklara asıl Suriye müfredatıyla eğitim veriyoruz. Çünkü bu çocuklar kendi ülkelerine döndüğünde kendi ülkelerinin müfredatı çerçevesinde istihdam edilecekler. Ve ona göre çalışacaklar. Biz Milli Eğitim boyutuyla bize düşen neyse onu yapıyoruz. Kampta olmayıp da şehrim muhtelif yerlerinde olan Suriyeli vatandaşların çocuklarını da AFAD’la iş birliği içerisinde Beydağı Konaklama Tesisindeki okullarımıza götürüyoruz. Orada eğitiyoruz” ifadelerini kullandı.
Tatlı, “UCESCO ve UNICEF’in destekleriyle bazı okullar yapılmaya çalışılıyor. Bunlardan bir tanesi de Aslantepe Mahallesi’nde yapıldı. Ama bu okulu muhtemelen biz kullanacağız. Çünkü Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kamp dışında şu anda bir okul açmayı planlamıyoruz. Suriyeli vatandaşlarımızın eğitimine katkı sunan Suriyeli öğretmenler de Milli Eğitim Bakanlığımızın belirlemiş olduğu bir miktar ölçüsünde aidat ödüyoruz. Suriyeli öğretmenlerin Aralık ayın içerisinden itibaren ilk aidatlarını ödedik” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 54
Bu Ay : 7691
Toplam : 7691

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom