Çıpıt Dokunma Sergisi Açıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde açılan el sanatları kurslarında üretilen ürünler görücüye çıkıyor.

Çıpıt Dokunma Sergisi Açıldı Malatya Kültür-Sanat

Salköprü Semt Konağı’nda düzenlenen kursta üretilen el emeği göz nuru kilim ve çeşitli el işi ürünleri düzenlenen törenle sergilenmeye başlandı. Folklor gösterisi ile başlayan serginin açılış töreninde konuşan Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Gençay, çıpıt dokumanın kaybolmaya yüz tutan mesleklerden olduğunu anımsattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın kültürel ve sanatsal faaliyetlere büyük önem verdiğini belirten Gençay, “Sayın Başkanımız Salköprü’de de semt konağı yaptırarak hizmete sundu. Burada çeşitli kültürel faaliyetler devam ediyor. Bu faaliyetlerde yer alan kursiyerlerimize, emek veren kurs hocalarımıza gönülden teşekkür ediyoruz, başarılar diliyoruz” dedi.

70 ÜRÜN SERGİLENİYOR

Daha sonra sergi kurdelesinin kesilmesinin ardından Çıpıt Dokuma Kursu Sergisi gezildi. Sergi alanında, çıpıt dokuma ile ilgili olarak slayt gösterisi eşliğinde bir sunum da yapıldı. Ayrıca, çıpıt dokuma uygulamalı olarak gösterildi. Çıpıt Dokuma Kursu’nda 16 kursiyerin 2,5 ayda 70 ürünü dokuyarak sergiye hazır hale getirildiği öğrenildi. Sergide yer alan ürünler, satın alınabiliyor.

ÇIPIT DOKUMA, GÜN YÜZÜNE ÇIKARTILDI

Çözgüleri bükümlü, sağlam, ince pamuk ipliğinden; atkıları ise ram kenarı denilen penye şeritlerden oluşan, bez ayağı tekniği ile el dokuma tezgahlarında üretilen ve geleneksel bir el sanatı olan “Çıpıt Dokuma Sanatı” açılan kurs ile yeniden gün yüzüne çıkartılmış oldu.

Çıpıt Dokuma Sergisi’nin hafta sonuna kadar gezilebileceği kaydedildi

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 61
Bu Ay : 16197
Toplam : 16197

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom