50 Yıllık Mera Davası Sonuçlandı

Malatya’nın Yazıhan İlçesi’nde, 50 yıldır devam eden mera davasının sonuçlanması sevince neden oldu.

50 Yıllık Mera Davası Sonuçlandı Malatya İlçe

 Durucasu, Balaban, Yeniköy ve Sürür mahallelerin kullandığı ve yaklaşık elli yıl süren dava Divriği Asliye Hukuk Mahkemesi sonuçlandı.Mahkeme Hakimi Sivas İli Divriği ilçesi Mursal Köyü sınırları içerisinde yer alan 166 ada 880 parsel sayılı meranın kullanım hakkının Durucasu Belediyesine (Mahalle) verilmesine ve mera özel siciline tesciline karar verdi.

Malatya’nın Büyükşehir olması sebebi ile Durucasu Belediyesinin Yazıhan Belediyesine bağlanmasından dolayı Durucasu Belediyesi adına Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk davaya katıldı. Duruşmada Öztürk, "Dava konusu yer her ne kadar Mursal Köyü sınırları içerisinde kalsa da dava konusu yerde uzun yıllar Durucasu ve Yeniköy mahallelerine ait hayvanlar otlatılmaktadır. Bu husus daha önce Eylül ayı ortalarında Mahkeme heyetiniz ile yapmış olduğumuz keşiflerde belirlenmiş olup bu hususun dikkate alınmasını talep ederiz" dedi.

Başkan Öztürk’ün savunmasının ardından mahkeme karar verdi. Mahkeme Hakimi Sivas İli Divriği ilçesi Mursal Köyü sınırları içerisinde yer alan 166 ada 880 parsel sayılı meranın kullanım hakkının Durucasu Belediyesine (Mahalle) verilmesine ve mera özel siciline tesciline karar verdi.

Bu karar bölgede büyük bir sevince neden oldu. Başkan Öztürk’ü gerek makamında gerekse telefonla yoğun bir şekilde teşekkürlerini belirttiler. Öztürk ise, "Tarımsal ve hayvansal girdilerin maliyetleri arttırdığı bir ortamda, özellikle küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın süt ürünleri merkezi konumunda ki ilçemiz mera yönünden oldukça fakirdir. Meralar, halkın ortak malıdır.

Ayrıca geleceğimiz adına, birleştiricidir; doğru hareket edildiğinde köy ahalisinin ekonomisine katkıda bulunur ve hayvancılığı geliştirir. Biz bu hususta üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz hiç bir ayrım yapmadan bölgemizin sorununu kendi sorunumuz olarak görürüz ve elimizden geleni sonuna kadar yaparız’’ ifadelerini kullandı.

Bölge sakinleri adına söz alan Durucasu Eski Belediye Başkanı Mustafa Kuşbey ise, "Göreve başladığı günden bu güne kadar sekiz ay geçti bizim elli yılda çözemediğimiz sorunu gerek duruşmalara gerekse keşiflere bizzat katılarak kısa bir zaman zarfında çözdü bölgemiz ve mahalle sakinlerimiz adına kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır’’ dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 783
Bu Ay : 5149
Toplam : 5149

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom