Hızlı Tren İhalesi Ocakta Yapılacak

Ömer Faruk Öz, ”Ocak ayı içerisinde hızlı tren proje ihalesini yapacak. Proje ihalesinden sonra hızlı şekilde takip edip, yapım ihalesine geçilmesi için çaba göstereceğiz”dedi.

Hızlı Tren İhalesi Ocakta Yapılacak Malatya Haber

 Demiryolları ile ilgili yaptıkları çalışmalar hakkında İHA’ya bilgi veren Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, “2023 hedeflerimiz içerisinde olan hızlı tren için Ocak ayında ihale yapılacak. Sivas Çetinkaya istikametinden başlayıp, Malatya, Elazığ, Diyarbakır’a kadar uzanacak hat için, uzun süredir yaptığımız çalışmalar sonucunda etüt çalışmaları bitirildi. Proje ihalesi gecikiyordu.

En son Devlet Demiryolları (DDY) Genel Müdürümüz, en son benim odaya gelmişti. Bu işin tadının kaçtığını, ne yapılması gerekiyorsa biran önce yapılması gerektiği noktasında ciddi bir serzenişte bulunmuştum. Akabinde de alt yapı hizmetlerinden dosyayı genel müdürümüz aldı. DDY Genel Müdürlüğü Ocak ayı içerisinde proje ihalesini yapacak. Proje ihalesinden sonra hızlı şekilde takip edip, yapım ihalesine geçilmesi için çaba göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Demiryolu yük taşımacılığında, Malatya Hatay İskenderun hattının önemli olduğuna dikkat çeken Öz, “Bu güzergahı çok önemsiyoruz. Gerek tarım ürünleri ve gerekse organize sanayide üretilmiş olan mamullerin en hızlı ve en ucuz şekilde limana ulaşması için bu hattın raylı sistemi önemli. Malatya’yı Limana bağlayan en kestirme yol İskenderun Narlı arası da hızlandırılmış hale getirilmesi gerekiyor. Bu konuda da, DDY Genel Müdürlüğü bölümler halinde çalışmalar yapıyor” şeklinde konuştu.

DDY Genel Müdürlüğü ile Malatya’da bölge yük indirme merkezi, lojistik köy kurulması için de yoğun çabalarının sürdüğünü aktaran Milletvekili Öz, “Lojistik köy, aktarma ve yükleme istasyonundan sadece Malatya yararlanmayacak. Civar il ve ilçelerden lastikli araçlar, kamyon ve tırlarla yük Malatya’ya gelecek, trenlerle limana götürülecek. Lojistik köy uygulaması Malatya için ciddi bir yatırım ve kazanım olacaktır” dedi.

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 14
Bugün : 602
Bu Ay : 7399
Toplam : 7399

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom