Tapuda Randevu Hizmeti Kolaylaştırıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu hizmetlerini daha etkin, hızlı ve güvenli bir şekilde elektronik ortamda sunmaya devam ediyor.

Tapuda Randevu Hizmeti Kolaylaştırıyor Malatya Ekonomi

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla hem vatandaş memnuniyetinin artırılması ve hem de kurumların personel iş yükünün azaltılması amacıyla Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde yeni çalışmalar hızla sürdürülüyor.

2015 yılında uygulamasına başlanacak e-ipotek ile tapu müdürlüklerinde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, Ordu Yardımlaşma Kurumu, Tarım Kredi Kooperatifleri ile Ziraat Bankasının zirai kredilerine ilişkin düzenlenen onama ipotek işlemlerinde taşınmaz malikinin tapu müdürlüğüne müracaatına gerek kalmadan, elektronik ortam üzerinden ilgili kurumun talebi ile işlemler gerçekleşecek.

2015 yılında e- haciz uygulaması ile kamu ve icrai haciz taleplerinin elektronik ortam üzerinden gönderilmesiyle işlemlerin daha hızlı, etkin ve güvenli bir şekilde karşılanması sağlanacak.

2015 yılında teknoloji ile beraber güvenli bir şekilde sanal post sistemi kullanılarak kredi kartı ile tapu harç ve döner sermaye ücretleri ödenebilecek, banka ve ATM’lerde sıra beklemenin önüne geçilerek zaman kaybı azaltılacak.

TAKASBANK ile imzalanan protokol kapsamında; TKGM tarafından gerçekleştirilen mülkiyet hakkının devrini içeren alım satım işlemlerinde, alıcı ve satıcının birlikte TAKASBANK’tan talep etmesi halinde, alım satım bedelinin güvenli bir yöntemle el değiştirmesini sağlamak için, satış bedellerinin TAKASBANK aracılığıyla ödenmesi düzenlendi ve 2015 yılı içerisinde uygulamaya geçilecek.

TAPUDA BİRÇOK YENİLİK HİZMETE SUNULDU

Alo 181 Çağrı Merkezi üzerinden 7 gün 24 saat, tapu ve kadastro işlemleri ile ilgili bilgi alımının yanı sıra tapu işlemleri için müdürlüklerde başvuru sırası beklemeden çağrı merkezinden telefonla randevu alınabileceği gibi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün internet sitesi üzerinden online randevuda alınabiliyor. Yetki Alanı Dışı Tapu İşlemleri uygulaması ile tapu işlemlerinin taşınmazın bulunduğu tapu müdürlüğü dışında 'alıcı ve satıcının bir arada bulunabildiği' ilgililerine uygun herhangi bir tapu müdürlüğünden karşılanması mümkün hale getirildi.
Tapu müdürlüklerinde, işlem harç ve döner sermaye ücretleri ile bilgilendirme sms yoluyla yapılarak, e- tahsilat işlemi gerçekleştiriliyor.

Tapu müdürlüklerine işlemler sırasında veya e-devlet üzerinden cep telefonu bilgilerinin doğru ve eksiksiz bildirilmesi halinde, tapu müdürlüklerinde taşınmaza yönelik herhangi bir işlem gerçekleştirilmesi halinde cep telefonuna bilgi mesajı gönderiliyor.

E-ipotek terkini ile terkin işlemlerinin, elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilmesi amacıyla ilgililerin banka ve tapu müdürlükleri arasında evrak takibinin önüne geçilerek, işlemlerin ilgilisine gerek kalmadan elektronik ortam üzerinden karşılanması için yaygınlaştırma çalışmaları devam ediyor.

E-arşiv uygulaması ile de yetki alanı tapu işlemleri ve diğer tapu işlemlerine ilişkin belgelere kolay ve hızlı ulaşım yanında, e-devlet sürecine entegre olmak, e-sicil çalışmalarını tamamlamak, iş yükünü azaltmak, sahteciliklerin önüne geçmek, daha kısa zamanda daha kaliteli hizmet sunmak, elektronik iletişim ile işlemleri kesintisiz ve güvenli bir şekilde karşılamak hedefleniyor. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 324
Bu Ay : 1853
Toplam : 1853

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom