Çobanlık Kursu Devam Ediyor

Malatya ili Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, Arguvan Bozburun ve Arapkir Deregezen Mahallelerinde devam eden sürü yönetimi eğitimi (çobanlık) kurslarını ziyaret ederek, kurs ile ilgili anlatılanları dinledi.

Çobanlık Kursu Devam Ediyor Malatya Haber

Arguvan Bozburun (Paçikan) Mahallesi’ndeki verilen eğitime katılan birlik heyeti, burada Arguvan Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe müdürlüğünde görevli veteriner hekim Rıza Çağatay’ın verdiği çobanlık dersine katıldı.
Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yaptığı konuşmada, kursun önemine vurgu yaparak, sözlerine şöyle devam etti: 

“Malatya’mızda bu çobanlık projesi ile alakalı müracaat eden 380 tane yetiştiricimiz eğitim almış oluyor. Malatya il hudutları içerisindeki yetiştiricilerimizin katıldığı kurslar, ilçe müdürlüğümüz ve il müdürlüğümüz koordinesinde devam edecek. Bu bağlamda da tabii Arguvan'da ki özellikle kursun burada olmasının nedeni, yetiştiricilerin yoğun bir şekilde olmasıdır. 40’a yakın yetiştirici var burada. Bu nedenle hocamız buraya gelip ders veriyor. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah tabii getirisi çok güzel olacaktır, ama önemli olan amacına hizmet etmesidir.“

Çobanlık eğitimine katılan kursiyerlerin sorular sorduğu toplantıda ayrıca, küçükbaş hayvancılık yemleme, daha fazla verim alınması ve hayvan yapısal bilgileri de verildi

Arguvan’daki programdan sonra Arapkir Deregezen Mahallesi’nde devam eden Arapkir Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Veteriner Hekimi Rauf Ay’ın verdiği kursa katılan Akın, hem istişarede bulundu hem de sorunları yerinde dinledi.

Akın yaptığı konuşmada, “Malatya da şuanda çobanlık kursu için 760 tane yetiştirici müracaat etmiştir. Bunların 380 tanesine kurs veriliyor. Kurstan sonraki iş ve işlemlerde de özellikle işletmesinde çoban çalıştıran işletme sahiplerine devletimiz destek veriyor. İşte özellikle ne kadarda tekniğini bilseniz de pratiğini bilseniz de en azından bir bilene danışalım diye burada teknik bir arkadaşımız anlatıyor size” ifadelerini kullandı.

Kursa katılanların bazıları ise, sadece çobanlık değil, elektrik yol su mera gibi sıkıntılarını da dile getirdiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 435
Bu Ay : 15483
Toplam : 15483

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom