Mevlana Haftası Etkinliği Düzenlendi

Tecde Anadolu Lisesi talebeleri, Mevlana Haftası kutlamaları çerçevesinde anma etkinliği gerçekleştridiler.

Mevlana Haftası Etkinliği Düzenlendi Malatya Haber

Malatya Kongre Ve Kültür Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay, Tecde Mahalle Muhtarı Ali Yiğit, Okul müdürleri,öğretmenleri ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.

Edebiyat Öğretmenleri Nilgün Kızılaslan, Emine Dağgezçiçek, Semra Çelik ve Mehmet Türkoğlu'nun hazırlamış olduğu etkinlik programının açılış konuşmasını yapan Tecde Anadolu Lisesi Müdürü Nuri Yanbay, “Ülkemiz genelinde her yıl Aralık ayında Mevlana anma etkinlikleri düzenlenmektedir. Tecde Anadolu Lisesi olarak şehrimizde okul olarak bir ilke imza atarak 1.Mevlana etkinliği düzenledik.

İnsanlığın ortak kültürel mirasının temel yapıtaşlarından biri olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin Hz. Mevlana’nın sıcak mesajlarıyla ısınan bu güzel akşamında, sizleri en güzel duygularla selamlıyorum. Hazreti Mevlana'yı rahmetle yad ediyorum. Mesnevi'siyle gönülleri fetheden, Anadolu ve Trakya topraklarını ilmiyle, sözleriyle, öğütleriyle yoğuran, 7 asır önce ektiği kardeşlik tohumlarıyla millet olma şuurumuzu inşa eden Mevlana Celaleddin Rumi`ye bugün bir kez daha minnet duygularımızı ifade ediyorum.

Burada hepimiz bize 7 asır önce ‘gel’ diyen sesin misafirleriyiz. Ölüm gününe düğün günüm dediği, Hakka vuslatının 741. yılında onu anlama ve onu anmak için bir aradayız. Umudun, kucaklamanın aşkın ve merhametin sesiyle gel demişti. Yüzlerce yıldır bu çağrıya kulak verip geliyoruz. Doğudan geliyoruz, batıdan, dünyanın her yerinden geliyoruz ama geldiğimiz gibi gitmiyoruz. Her gelişimizde içimize yeni şeyler ekliyoruz. Burada Mevlana’dan, Şems-i Tebrizi’den, bir şeyler devşiriyoruz. Burada sabrın, merhametin, af dilemenin, cömertliğin, ayın, güneşin, toprağın, buğdayın adaletin ve aşkın atmosferini yeniden soluyoruz “ ifadelerini kullandı.

Yeşilyurt İlçe Kaymakamı Nesim Babahanoğlu öğrencilerin hazırlamış olduğu programda göstermiş oldukları gayretten dolayı teşekkür ederek, “Bizlere Mevlana ruhunu yaşatan öğretmenleri ve öğrencileri kutluyorum“ dedi.
Program, öğrencilerin şiir, tiyatro, ney dinletisi ve semazen gösterileriyle son buldu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 11
Bugün : 179
Bu Ay : 1708
Toplam : 1708

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom