Çiftlikat-ı Hümayun Restore Edildi

Sultansuyu Tarım İşletmesinde Hippoterapi Merkezleri ve Restorasyonu Biten Tarihi Mekanların açılışı gerçekleştirildi.

Çiftlikat-ı Hümayun Restore Edildi Türkiye-Dünya

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Malatya Sultansuyu Tarım İşletmesinde Hippoterapi Merkezleri ve Restorasyonu Biten Tarihi Mekanların açılışını, video konferans sistemiyle gerçekleştirdi.

1865 yılında 'Sultansuyu Çiftlikat-ı Hümayun' adı ile kurulan; ordunun binek atı, keçe, yapağı gibi hayvansal ürün ihtiyaçlarını karşılayan ve Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar görevini sürdüren Sultansuyu Tarım İşletmesinde Hippoterapi Merkezleri ve Restorasyonu Biten Tarihi Mekanların açılışı, düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bursa Karacebey'den video konferans sistemi ile açılışa katıldı.
Açılış töreni öncesinde konuşan Malatya Valisi Süleyman Kamçı, "Sultansuyu Tarım İşletmesi 1865 yılında 'Sultansuyu Çiftlikat-ı Hümayun' adı ile kurulan; ordunun binek atı, keçe, yapağı gibi hayvansal ürün ihtiyaçlarını karşılama görevini Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar görevini sürdürmüştür. Zihinsel ve bedensel engelli çocuklarımızın gelişimine ve topluma adapte sağlamasına katkıda bulunacak olan bu merkez, at sevgisinin gelişmesine de vesile olacaktır" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları ise Türkiye'de bir ilki hep birlikte başlattıklarını ifade ederek, "Osmanlı döneminde ordularımızın ihtiyacı olan at başta olmak üzere diğer hayvanlarında yetiştirildiği bu işletmemizde; şimdi yine dünya ile rekabet edebilecek aynı faaliyetleri sürdürürken, artık buradan ihracat yapabilecek potansiyele erişecek faaliyetler yaparken, bir taraftan da sosyal sorumluluk, hissettiğimiz o sorumluluk nedeniyle, yüreğimizde duyduğumuz o kardeşlerimizin acısı nedeniyle onlara hizmet verebilecek bir merkez oluşturduk" diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Sultansuyu Tarım İşletmesinde Hippoterapi Merkezleri ve Restorasyonu Biten Tarihi Mekanların açılışı gerçekleştirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Malatya Sultansuyu Tarım İşletmesinde Hippoterapi Merkezleri ve Restorasyonu Biten Tarihi Mekanların açılışını, Bursa Karacebey'den video konferans sistemiyle yaptı.

Açılışın ardından engelli çocuklar, kendileri için oluşturulan merkezde at bindi. Çocuklara, protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Malatya Sultansuyu Tarım İşletmesinde Hippoterapi Merkezleri ve Restorasyonu Biten Tarihi Mekanların açılışına, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Sudan Cumhuriyeti Federal Hayvan Kaynakları, Balıkçılık ve Hayvancılık Bakanı Dr. Faisal Hassan İbrahim, TİGEM Genel Müdür Yardımcısı Halil İbrahim Özbayat ile çok sayıda davetli katıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 360
Bu Ay : 6444
Toplam : 6444

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom