Hibe Desteğiyle Üretimi Arttırdı

Malatya’da bir fabrika, tarım hibe desteğinden aldığı makineler ile kapasitesini ve çalıştırdığı işçi sayısını arttırdı.

Hibe Desteğiyle Üretimi Arttırdı Malatya Ekonomi

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Projesi (KKYDP) kapsamında Tarım Bakanlığı’nın hibe desteklemesinden faydalanarak yatırım yapan firmaları ziyaret ederek yerinde incelemelerde bulunuyor.

Ziyaret esnasında un fabrikası şirket ortaklarından Abdulkadir Oral, işletme ve yatırımlar konusunda bilgiler vererek, "Şirket 1986 yılında kuruldu. Un Fabrikası 1987'de, Yem Fabrikası 1991'de faaliyete geçti. Un Fabrikasının üretim kapasitesi günlük 250 ton iken, KKYDP kapsamında Bakanlığın verdiği yüzde 50 hibe destekli makinelerin da faaliyete geçmesiyle üretim kapasitemiz günlük 350 tona çıktı.

Yem Fabrikasının günlük üretim kapasitesi 240 tondur. Yem Fabrikası için arpa teminini Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş Elbistan ve Sivas'tan yapmaktayız. Un Fabrikası için buğdayı çıkış zamanına göre farklı illerden temin ediyoruz. Ürettiğimiz unu başta Doğu Anadolu illeri olmak üzere, Irak, Suriye ve son olarak ta Benin Cumhuriyetine ihraç ediyoruz. Yem satışımızı da başta Tokat, Bingöl ve Güneydoğu Anadolu illerine yapıyoruz. Bakanlığımızın desteği ile almış olduğumuz makineler sayesinde ihracatımızı ikiye katlamayı amaçlıyoruz. Bünyemizde 35 kişi istihdam ederken, kapasite artırımı ile birlikte bu sayı 45'e çıkmıştır. Kapasitenin arttırılmasında Bakanlığımızın yüzde 50 hibe desteği ile verdiği makineler başrolü oynamaktadır. Bu hibelerin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz" dedi.

İşletmede incelemelerde bulunan Ali Selvi ise, "KKYDP kapsamında Umtaş Pimar Un ve Yem Fabrikası A.Ş.ne 14 adet Vals Makinesi 2 adet Jet Filtre, 3 adet Blawer, 2 adet Kabuk Soyucu, 4 adet Randıman Kantarı ve 32 adet Pnömatik Taşıma Hattı için destekleme sağladık. Bunların toplam maliyeti 800 bin TL. olup bunun yüzde 50'si olan 400 bin TL. hibe olarak verilmiştir. Destekleme sağladığımız işletmelerde yaptığımız incelemelerde hem üretimin hem de istihdamın arttığını görmek bizi memnun ediyor. Girişimlerinden ve gayretlerinden dolayı işletme sahiplerini kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 233
Bu Ay : 856
Toplam : 856

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom