Market Şubelerine Standart Getirilmeli

MHP İl Başkanı Mehmet Demirkaya, TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin’i ziyaret etti.

Market Şubelerine Standart Getirilmeli Malatya Haber

MHP İl Başkanı Mehmet Demirkaya, “Gerçekten esnaflar geçinemez bir duruma düşmüşler. Geçinemez bir duruma düşmelerinin bir çok nedeni vardır. Kayısı Malatya’nın yüzde 45 gelirini oluşturuyor. Kayısının dondan dolayı zarar görmesi ve devlet tarafından desteklenmemesi, köylünün ve çiftçinin aç ve perişan olması, alışveriş yapamaması nedeniyle esnafımızı zor duruma düşürmüştür. Parkmetre uygulaması da esnafımızı zor duruma bırakmıştır. Parkmetre uygulaması esnafın müşteri kaybetmesine neden olmuştur. Yine elektrik ve su fiyatları da esnaf için çok yüksektir. Esnafımız vergi yükü altında da inlemektedir. Bunların hepsi ortak sıkıntımızdır, vatandaşımızın sıkıntısıdır, partimizin sıkıntısıdır. Allah nasip kısmet eder, iktidara geldiğimiz zaman bunları çözme yoluna gideceğiz” dedi.

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin ise, “Yıllardır üzerinde durduğumuz AVM yasası var, Meclis’e taşıyıp, komisyondan ve genel kuruldan geçirip yasalaştırmak. Fazla istediğimiz bir şey yoktur. AVM’lerin şehir dışına çıkartılması, küçük şubelerin kırsal kesime kadar dağılmamasını talep ediyoruz. Artık marketlerin yanında şubeler bakkalların yerine geçmiş ve bakkal görevi yapmaktadır. Bu durum hem esnafımız açısında ve hemde sosyal barış adına çok tehlikelidir. Marketlerin büyük bir bölümü yurtdışına bağlı olarak faaliyet yürütüyor. AVM’ler en az 15 kilometre şehir dışına çıkartılmalı. Biz yıllardır üzerinde duruyoruz bu konunun. Yasa tasarısı Meclis’e geldi, ne yazık ki komisyonda Sayın Bakanımızın açıklaması bizi halay kırıklığına uğrattı. AVM’lerin en azında Pazar günleri belli bir saatte kapanması gerekiyor. Biz sadece AVM’lerin değil, market şubelerinin belli bir standarda getirilmesi de gerekiyor. Girişi olmayan, çıkışı olmayan, otoparkı bulunmayın, yangın tahliye merdiveni konulmayan, deposu planlanmayan marketlere kesinlikle izin verilmemeli. Marketlerin kaldırımları işgal etmesine kesinlikle izin verilmemeli. Marketlerin kaldırım işgaline sessiz kalan kurumlar, aynı şeyi esnaf yapınca her türlü cezayı veriyorlar” dedi.

Esnaf ve sanatkardan kesilen yüzde 15 sosyal destek priminin kaldırılmasını istediklerini belirten Keskin, “Sosyal destek priminin kaldırılmasını bütün siyasi partilerden istiyoruz. Sosyal destek piminin kaldırılmasının yanında bir de esnaf ve sanatkar kesimine bir kereye mahsus olmak üzere 1 yıl ödemesiz, faizsiz 3 yıl vadeli 50 bin TL tutarında bir kredi desteği sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 653
Bu Ay : 8712
Toplam : 8712

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom