Artık Pazar Günü Çalışmayacaklar

Malatya’da erkek berberlerin Pazar günü kapalı olacağı bildirildi.

Artık Pazar Günü Çalışmayacaklar Malatya Haber

Berberler Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ramazan Toptaş, odaya kayıtlı erkek berber salonlarının yasal zorunluluktan ötürü 1 Ocak 2015’den itibaren pazar günleri kapalı olacağını bildirdi.
Oda binasında basına açıklamalarda bulunan Berberler Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Toptaş, odaya kayıtlı 420 erkek berber salonu olduğunu belirterek şunları dedi:

“21 Ocak 2014’de toplanan seçimli genel kurulunda üyelerin desteğiyle göreve başladık, o günden bu güne önemli çalışmalara yürüttük. Göreve geldikten sonra odamızın öncelikli sorunlarından olan hafta tatili ve asgari ücret konusunda çalışmalara başladık. Hafta tatili konusunda ilin iki merkez ilçesi olan Battalgazi ve Yeşilyurt Belediye Başkanlığına gerekli müracaatlarımızı yaparak, ilgili birimlerle görüştük. Bu girişimler sonrası yasal zorunluluk olan hafta tatili uygulanması için ilgili belediyelerle mutabakat sağlandı.

Çalışmalar sonrası 01 Ocak 2015’den sonra odamıza kayıtlı olan Erkek Berberleri yasal zorunluluk nedeniyle pazar günleri kapalı olacak. Anılan tarih ve sonrası odamıza kayıtlı Erkek Berber Salonları belediye başkanlıklarınca pazar tatili ruhsatı verilmeyecek. Haftalık tatili üzerine bayağı bir çalışma yürüttük, bu konu seçimde genel kurula sunuldu, salt çoğunluk sağlandı. Bunun akabinde ekibimizle yeniden imza toplamaya çıktık. 420 üyeden 412’si imza verdi, yani yüzde 98 çoğunluk sağlandı. Bu üyelerin talebidir.

Odamızın bir diğer sorunu olan asgari ücret tarifesinin uygulanması amacıyla tarafımıza gerekli denetimler yapılmış, asgari ücret tarifesine uymayan işyerlerine gerekli uyarılar yapılmıştır. Yapılan bu uyarıların sonuçsuz kalması halinde asgari ücret tarifesine uymayan üye işyerleri hakkında yasal işlemler yapılacaktır. Kayıt dışılık da bizim için önemli bir sorundu, bunun üzerine arkadaşlarla etkili çalışmalar sonucunda şehrimizde kayıt dışı çalışan erkek berber salonu kalmadı.”

Bu arada, Berberler Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın avukatı Nurettin Sert ise, yönetim kurulunun aldığı gerek asgari ücret gerekse de pazar tatili konusunda üyelere gerekli bildirimlerde bulunduklarını aktararak, alınan kararlara uymayanlar hakkında yaptırımlar uygulanacağını kaydetti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 54
Bu Ay : 3498
Toplam : 3498

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom