“Öğrenen Kadın Mutlu Yarın” Projesi

Malatya’nın Yazıhan Kaymakamlığı önderliğinde “Öğrenen Kadın Mutlu Yarın” projesinin ikinci programı Sürür Mahallesinde düzenlendi.

“Öğrenen Kadın Mutlu Yarın” Projesi Malatya Haber

Kaymakam Hatice Bayar Özdemir’in başkanlığında, oluşturulan programa Aile Hekimi Dr.Suzan Yıldırım, Müftülük Kuran Kursu Öğreticisi Ayten Şahin ve Abdurrahman Serttaş Anaokulu Müdürü Hatice Baştürk konuşmacı olarak katıldı.

Programın açımışında konuşan Kaymakam Hatice Bayar Özdemir, projenin ikincisi kapsamında verilen eğitimlerin kadınlarımızı bilinçlendirmede faydası olacağına inandığını, kadınlarımızın öğrenerek her işi başarabileceklerini ve her konuda destekçileri olacağını söyledi.

Proje kapsamında Dr. Suzan Yıldırım tarafından, kadınlarda sık görülen meme kanseri ve rahim ağzı (serviks) kanseri hakkında bilgi verildi. Erken tanı ve teşhis yöntemleri hakkında görsel sunu yapan Dr. Suzan Yıldırım, 20 yaş üzeri tüm kadınlara mutlaka “Kendi Kendine Elle Muayene(KKEM)” yapmaları yönünde öneride bulundu. Yıldırım, KKEM’ nin maliyetsiz, malzeme gerektirmeden ve herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmeden her ay düzenli olarak on dakikada yapılabileceğini, bu uygulamanın hayat kurtarıcı öneme sahip olduğunu bildirdi. Yıldırım, Ayrıca devlet desteği ile tüm kadıların ücretsiz olarak devlet hastanelerinden mamografi taraması ve rahim ağzı kanseri(smear) testi yaptırabileceklerini hatırlattı.

Müftülük Kuran Kursu Öğreticisi Ayten Şahin ise, akraba evliliği, tüp bebek, organ bağışı ve aile planlaması hakkında bilgi verdi.

Projede son olarak söz alan Abdurrahman Serttaş Anaokulu Müdürü Hatice Baştürk de, okul öncesi eğitim ve önemi hakkında bilgilendirme yaparak; Sürür Mahallesinde ikamet eden anaokulu çağında çocukları olan ailelere, çocuklarını okul öncesi eğitim veren kurumlara mutlaka göndermeleri konusunda çağrı yaptı. Baştürk, Sürür Abdurahman Serttaş Anaokulunda on öğrenci mevcudu olduğunu, maddi imkânsızlıklardan dolayı anaokuluna çocuklarını gönderemeyen ailelerin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurarak her türlü desteği almaları konusunda yardımcı olacaklarını söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 767
Bu Ay : 8826
Toplam : 8826

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom