Kemal Şener'den Engelli Açıklaması

Malatya Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, engellilerin yüzde 50.5 süreğen (kronik) hastalıklardır” dedi.

Kemal Şener'den Engelli Açıklaması Malatya Yaşam-Sağlık

Engelliler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, engellilikle ilgili bilgi veren Halk Sağlığı Müdürü Doktor Kemal Şener, “Engellilik; doğuştan ya da kaza veya uzun süren bir hastalık sonucunda oluşan bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yeteneklerin kaybı olarak tanımlanmaktadır. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i -bir milyardan fazla kişi- çeşitli yeti yitimi (Engellilik) durumuna sahiptir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde yer alan Ulusal Engelliler Veritabanı (özveri) verilerine göre, Türkiye’de 2013 yılı rakamlarına göre, 1 milyon 599 bin 222 engelli bulunuyor. Engellilerin, engel gruplarına göre dağılımları ise yüzde 50.5 süreğen (kronik) hastalıklar, yüzde 30.2 zihinsel, yüzde 20.1 ortopedik, yüzde 13.5 görme, yüzde 11 ruhsal ve duygusal ve yüzde 2.3'de dil ve konuşma olarak sıralanıyor. Engellilik oldukça çeşitlilik göstermekte, nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış nedeniyle de engelli sayısı artmaktadır” ifadelerini kullandı.

Şener, “Sağlık Bakanlığı tarafından, engelli bireylerin sağlık hizmeti taleplerinin, beklentilerinin tam ve sürekli karşılanması ve sağlık bakım kalitesinin yükseltilmesine yönelik projeler ve faaliyetler yapılmaktadır. Biz Malatya Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak da bu kapsamda çeşitli uygulamalar yapmaktayız. Engellilere yönelik sağlık hizmeti sunumunda Bakanlığımızın ‘Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırasına İlişkin Genelgesi’ hükümlerine uygun olarak hareket edilmektedir. Engellilere yönelik sağlık hizmetlerinin verildiği sağlık kuruluşlarının iç ve dış mekanlarının mimari ve çevresel düzenlemeleri ve denetlemeleri yapılarak engellilere uygun hale getirilmektedir. Ayrıca Evde Sağlık Hizmetleri kapsamında engelli olup yatağa bağımlı olan vatandaşlarımıza sağlık hizmetini evlerinde sunmaktayız.

Biz Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak insanlarımızın engelleri ne olursa olsun eğitim ve rehabilitasyonla engelleri aşabileceğine inanıyor ve bu yönde hizmetleri sürekli kılan çalışma anlayışı içindeyiz. Engeli olmasına rağmen hayata devam eden ve durumunu kendisine engel olarak görmeyen tüm engelli vatandaşlarımızın bu anlamlı gününü tebrik ediyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 13
Bugün : 250
Bu Ay : 250
Toplam : 250

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom