Yüksek Mahkeme Başkanına Eleştiri

Malatya Hukukçular Derneği Başkanı Av.Necati Karabay, ”Yüksek Mahkeme Başkanlarının da, hukuka uyması gerektiğini, siyaseti dizayn etme intibaını doğuracak söz ve davranışlardan kaçınmaları gerektiğini bildiririz” dedi.

Yüksek Mahkeme Başkanına Eleştiri Malatya Siyaset

Dernek binasında, dernek yönetim kurulu üyesi Emin Cömert ile birlikte yaptığı basın açıklamasında, seçim barajıyla ilgili yapılan demeçleri değerlendiren Hukukçular Derneği Başkanı Av.Necati Karabay,
“Son günlerde yüksek Mahkeme Başkanlarının, toplumda şaşkınlık oluşturan demeçleri ile karşı karşıyayız. Önce Yargıtay Başkanı, Hükümetin iş yoğunluğu nedeniyle,Yargıtay'ın daire ve üye sayısını artırma çalışmaları hakkında basın açıklaması yaparak kendi şahsi görüşünü Yargıtay'ın görüşü gibi açıklamış, daire ve üye sayısının arttırılmasına karşı çıkmış, görevinin dışına çıkmıştır. Önceki gün ise, Anayasa Mahkemesi Başkanı Bay Haşim Kılıç bireysel başvuru yoluyla, Mahkemelerinin gündemine gelen yüzde 10'luk seçim barajın düşürülmesi ile ilgili açıklamada bulunmuştur. Kılıç, başvuruyla ilgili çalışmaların bittiğini, 2-3 hafta içinde karar verileceğini, 2015 seçimlerinde de uygulanacağını bildirerek yanlış yapmıştır. Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuru yoluyla gündemine gelen yüzde 10 seçim barajı konusunu mevzuatı gereği bölümlerde karara bağlayacakken, bu konuyu Genel Kurulun gündemine alarak yanlış yapmıştır. İkinci yanlış, Siyasi Partiler Yasası'nın 45/3.Maddesi'nde kanunda yer alan bir konu, bireysel başvuruya konu olamayacağından, Anayasa Mahkemesi' nin bu yüzde 10 baraja itirazı, gündemine almadan anında reddetmesi gerekirken, genel kurula sevk etmesidir. Anayasa Mahkemesi Başkanı ve üyeleri açıkça suç işlemektedirler. Bu durumda TBMM’de düzenleme yaparak, açıkça yasayı çiğneyenlerin yargılanmasını ve cezalandırılmasını düzenleyerek,bir daha bu gibi yanlışlıkların önüne geçmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Karabay, daha sonra şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi'nin 1995 yılında seçim barajının Anayasaya uygun olduğu yönündeki kararı varken ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, 30 Ocak 2007 de seçim barajı konması insan haklan ihlali anlamına gelmez şeklinde karar varken, Bay Haşim Kılıç ve arkadaşlarının, bu yeni başvuruyu kabul etmeleri, tam bir hukuk skandalıdır. Kaldı ki, Anayasa Mahkemesi, bir an için yüzde 10 barajını iptal etse bile, yasama organı yasada bir değişiklik yapacak, ancak Anayasa gereği 2015 seçimlerinde uygulanmayacaktır.

Bu teşebbüs, 2015 seçimlerine yönelik bir tartışma ve şaibe doğurma hamlesi intibaını vermemelidir. Hukukçular Derneği olarak, herkes gibi yüksek Mahkeme Başkanlarının da, hukuka uyması gerektiğini, siyaseti dizayn etme intibaını doğuracak söz ve davranışlardan kaçınmaları gerektiğini, Yüksek Mahkemelerin itibarını korumalarının yasal görevleri olduğunun bilincinde hareket edip, konuşmaları gerektiğini kamuoyuna bildiririz.“

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 57
Bu Ay : 6854
Toplam : 6854

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom