Engelli Vatandaşlar Yemekte Toplandı

Malatya’da engelliler yemekte bir araya getirildi.

Engelli Vatandaşlar Yemekte Toplandı Malatya Yaşam-Sağlık

Protokol üyelerinin de yer aldığı, 3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla, Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğü tarafından engelli vatandaşlara Kervansaray Lokantası’nda yemek verildi.

Programda konuşan Vali Süleyman Kamçı, “Sizlerle bir gün değil, yıl boyunca beraber olmayı arzu ediyoruz. Aslında son 10 yıla baktığımızda engelli kardeşlerimiz için devletimiz ve hükümetlerimiz çok güzel şeyler yaptılar. Asla yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Yapılacak çok daha fazla şeyler olacağına inanıyorum. Sizlerin de bizim gibi engelsiz yaşama hakkı olduğuna inanıyoruz.

Yerel yöneticilerimiz başta olmak üzere resmi kurum ve kuruluşlara bu konuda birçok görev düşüyor. Son zamanlarda yapılan binalarda sizler düşünülüyorsunuz. Maalesef eskiden yapılmış binalarda ya düşünülmemiş ya da eksik yapılmış. Umuyoruz ve ümit ediyoruz ki her geçen gün sizin engelsiz yaşamanıza vesile olacak çalışmalar devam edecek Sizler daha huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürmeye devam edeceksiniz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, “Engelsiz bir yaşam oluşturmak adına verilen mücadelede ben de sizlerin kardeşi olarak buradayım demek için sizinle birlikteyiz” diyerek, AK Parti iktidarlarının engellilerle ilgili yaptığı çalışmaları özetle anlattı. Öznur Çalık, “Hükümetlerimiz dönemlerinde çok önemli hizmetler yaptık. En önemlisi 2007 yılındaki çıkardığımız evde bakım hizmetleri ve engellilerle ilgili olarak yasada, anayasada, tüm yazılı belgelerde de yer alan çürük, sakat, özürlü tarzındaki öteleyen tüm deyim ve kelimeleri kaldırıldık. Onun yerine engelli kelimesini yeniden oraya yerleştirdik. Bunu söylemememizin en önemli sebebi şudur ki, hepimiz yarın ya da bir dakika sonra da engelli olmama şansımız yok.

Bu vesile ile fiziksel engelli, bedensel engelli, ruhsal engelli, işitme engelli her türlü engeli olan kardeşimin eşit hak ve özgürlükleri olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu yüzden çok önemli çalışmalar yaptık. İstihdam konusunda 34 bin tane engelli kardeşimiz kamu kurum ve kuruluşlarında çalışır hale geldi. Bundan sonra bu hakları çok daha fazla iyileştirmemiz ve geliştirmemiz gerektiğini biliyoruz. Hepimiz birer engelli adayıyız. Allah esirgesin hepinizi, hepimizi. Ama bilmeniz gerekir ki sizin için yapacağımız her şey yarın karşımıza çıkacak risklerle bizi de ilgilendiriyor. Onun için biz engelsiz bir dünya, engelsiz bir Türkiye kurmak için, engelsiz bir Malatya, engelsiz yürekler için üzüntümüze ne düşerse yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, belediye olarak engellilere yaptıkları hizmetleri dile getirdi. Çakır, “Son dönemde yapılan ciddi yasal düzenlemelerle engellilerimizin topluma kazandırılması ile ilgili, onların önüne konulan engellerin kaldırılmasıyla ilgili çok önemli gelişmeler oldu. Bizlere de bu konuda yerel olarak çok önemli görevler düşüyor. Bu nedenle birçok dernek başkanımızla yakinen görüşüyoruz.

Onlardan sizlerin sorgunun Kent konseyimizle birlikte birebir takip ediyoruz. Hem kültür Müdürlüğümüz hem Kent konseyimiz çalışmalarımız sürüyor. Bin 500 civarında engellimize ulaşıyoruz. Düzenlemiş olduğumuz engelliler merkezi projemiz hazırlandı. İnşallah güzel bir engelliler sarayını Malatya’ya kazandıracağız. Toplumumuzun yüzde 12'sini oluşturtan engelli vatandaşımızı olduğunu düşünürsek Malatya’mızda da 70 bin civarında engellimiz var. Bizim daha çok çalışmamız gerekiyor. Engelliler için tahsis ettiğimiz araç sayılarını da artırmaya devam ediyoruz” dedi.

Sosyal Politikalar İl Müdürü Oktay Taş ise, “Ülkemizde dezavantajlı guruplar içinde öncelikli durumda olan engelli vatandaşlarımızın sorunları, yapılan düzenlemeler ve sürdürülen pozitif ayrımcılıkla en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Son dönemde devletimiz tarafından engelli vatandaşlarımıza sunulan eğitim, sağlık, kültür, istihdam ve rehabilitasyon hizmetlerinde büyük ilerlemeler yaşanmıştır” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 556
Bu Ay : 7702
Toplam : 7702

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom